Jak zmieniały się telefony komórkowe na przestrzeni lat?

Osoba, która nie posiada telefonu komórkowego traktowana jest w dzisiejszych czasach jako wyrzutek. Niemal każdy posiada przenośny odbiornik, który wraz z rozwojem technologicznym zastępuje nam kolejne urządzenia. Nowoczesne smartfony nie służą tylko do wykonywania połączeń czy to przesyłania wiadomości tekstowych. Dzięki wysoko rozwiniętej technologii możemy za pomocą smartfona możemy przeglądać internet, oglądać filmy i seriale, słuchać muzyki, robić wysokiej jakości zdjęcia i filmy, a nawet płacić za zakupy. Jak telefon komórkowy nie zawsze był kompaktowy i wielofunkcyjny. Jak zatem wygląda historia tego najpopularniejszego urządzenia na świecie?

Pierwszy telefon komórkowy

Była to po prostu cegła zajmująca sporo miejsca. Motorola DynaTAC to pierwszy telefon komórkowy wypuszczony na rynek. Ten przełomowy moment miał miejsce w 1983 roku, jednak po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1973 roku podczas specjalnego eventu w Nowym Jorku. Autor wynalazku, Martin Cooper, to pierwsza osoba w historii ludzkości, która przeprowadziła rozmowę telefoniczną za pomocą komórki. Mówi się, że adresatem połączenia był rywal Coopera, Joel Engel będący pracownikiem firmy Bell Labs

Cena? Zawrotne 4000$. Jak na tamte czasy kwota nieosiągalna dla zwykłego obywatela, co nie przeszkodziło w sukcesie telefonu. Nowinka technologiczna rozchodziła się jak świeże bułeczki. Jednak parametry techniczne Motoroli nie powalały na kolana. Pełna bateria starczała na zaledwie 30 minutową rozmowę, a książka telefoniczna mogła pomieścić 30 kontaktów. Nie można oprzeć się wrażeniu, że przez 40 lat od premiery pierwszej komórki, technologia komórkowa zaliczyła gigantyczny skok.

Pierwsze SMS-y

Obecnie wysyłamy dziesiątki, jeśli nie setki wiadomości tekstowych dziennie. A jeszcze 30 lat temu nikt nawet nie myślał o takiej formie przesyłania wiadomości. Pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku przez Neila Papwortha zatrudnionego w Vodafone, angielskiego operatora sieci komórkowej. Pierwszym telefonem z usługą SMS była Nokia 2110, która zapoczątkowała erę urządzeń z możliwością wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Inne koncerny nie chcąc zostać w tyle, również wprowadziły do swojej odbiorniki z funkcją wysyłania i odbierania SMS-ów.

Pierwszy „Snake”

Smartfon bez gry to jak pierogi bez farszu. Gry na smartfony to rozrywka dla małych i dużych, która wypełnia nam czas w kolejce do lekarza, w korku czy podczas nudnego spotkania rodzinnego.  Nieco starsi pamiętają czasy, kiedy na telefonie komórkowym jedyną dostępną grą był „Snake”. Gra po raz pierwszy pojawiła się w 1997 roku za sprawą Nokii 6110. Kto nie zarwał nocy przy „snake’u” niech pierwszy rzuci kamieniem.

Pancerna Nokia 3310

Swego czasu najpopularniejszy telefon komórkowy w Polsce. Może i technologia wykorzystana w telefonie nie była innowacyjna, ale wyróżniała się pod innym względem. Była niemal niezniszczalna. Obudowa Nokii 3310 wydawała się być wykonana z betonu – żaden upadek nie był w stanie uszkodzić urządzenia. Jeszcze do niedawna internauci tworzyli masę memów na temat tego telefonu i jego ponadprzeciętnej wytrzymałości.

Pierwszy iPhone

Telefon komórkowy od Steve’a Jobsa to prawdziwy przełom na rynku telefonów komórkowych. Telefon zapoczątkował serię urządzeń, która z każdym rokiem powiększana jest o nowy model. W 2007 firma Apple zaprezentowała pierwszego iPhone’a, który w miejsce tradycyjnej klawiatury posiadał innowacyjny ekran dotykowy.

Od 2007 roku rozpoczęła się era smartfonów, które znamy dzisiaj. Oczywiście pierwsze modele inteligentnych telefonów nie przypominały dzisiejszych komórek, jednak nosiły znamiona nowoczesnej technologii. Obecnie w każdy smartfon posiada dostęp do internetu, który w dobie cyfryzacji jest niemal niezbędny. Telefon komórkowy to rzecz bardzo przydatna, jednak warto czasem oderwać wzrok od jego ekranu.