Gry retro, czyli w co się grało kilkadziesiąt lat temu

Urodzeni w latach 80. i 90. z rozrzewnieniem wspominają stare konsole i komputery, które w pewnym stopniu ukształtowały obecny rynek technologiczny. Amiga, Nindendo, Pegasus- kto nie pamięta długich godzin spędzonych przed ekranem małego telewizora trzymając w ręku joystick? Każdy millenials przeżył swoją przygodę ze starymi grami, które w ostatnim czasie przeżywają mały renesans. Coraz więcej osób szuka emulatorów retro konsol, aby jeszcze raz poczuć się jak za dawnych czasów. Na początku roku w otwarto Kraków Arcade Museum – Interaktywne Muzeum   Gier Wideo. Pierwsze tego typu muzeum w Polsce, gdzie można skorzystać z automatów z retro grami.

Czym są gry retro?

Najprościej rzecz ujmując, są to stare gry powstałe między 1970 a 2000 rokiem. Gry były przeznaczone na ówczesne konsole, które co niektórzy posiadają jeszcze w swoich piwnicach czy na strychach. Gry często nie powalały fabułą czy grafiką, jednak miały w sobie coś przyciągającego. Trzeba sobie jednak otwarcie powiedzieć, że każdy gracz czerpał wiele frajdy i satysfakcji z przechodzenia kolejnych etapów Super Mario Brosa, Pacmana czy Contry.

Stare konsole

Aby zagrać w ulubioną grę, wymagana była konsola o odpowiednich parametrach. Pod koniec ubiegłego stulecia większość konsol była kompatybilna z telewizorami stereo.

Nintendo Entertainment System a Pegasus

Popularny NES to konsola rodem z Japonii, która podbiła światowy rynek. Premiera konsoli była nie lada wydarzeniem, z uwagi na posuchę w świecie gier wideo. W Polsce, oryginalna konsola od Nintendo nie dość, że była drogim zakupem, to dostęp do urządzenia mieli tylko nieliczni. Dlatego powstała wierna podróbka konsoli w postaci Pegasusa. Konsola była popularna nie tylko w Polsce, ale również w krajach bloku wschodniego.

Niemal każde polskie dziecko urodzone pod koniec lat 80. lub na początku lat 90. pamięta żółte kartridże, czyli nośniki gier wideo. Często można było je zakupić na miejskich bazarach. Rzadko zdarzało się, aby kartridże w polskich domach były oryginalne.

Do Pegasusa, oprócz standardowych d-padów, w zestawie dołączane były pistolety potrzebne do „odpalenia” takich gier jak Duck Hunt.

Najlepsze gry na NES (i Pegasusa)

Super Mario Bros

Zestawienie rozpoczynamy od najbardziej popularnego hydraulika w świecie gier wideo. Super Mario Bros to flagowa gra od Nintendto, która podbiła serca milionów graczy na świecie. Niezależnie od wieku, emocje związane z pokonywaniem kolejnych etapów platformówki były niezapomniane. Trzeba przyznać, że niemal każdy zapalony gracz sterujący postacią Super Mario z czasem znał na pamięć wszelkie przeszkody i pułapki czyhające w trakcie drogi do uwolnienia księżniczki. Powstało wiele nowych edycji gry na nowsze konsole, jednak ich pierwowzorowi trudno dorównać.

Contra

Prawdziwy symbol NES i Pegasusa. Platformówka, która trzymała w napięciu. W grze wyjątkowa była jej perspektywa, która zmieniała się w zależności od etapu gry. Każdy, kto spędził godziny przed ekranem grając w Contrę nie zapomni efektownej muzyki, która nadawała grze jeszcze większej dramaturgii. Co istotne, Contra posiadała tryb multiplayer, który pozwalał na grę w dwie osoby jednocześnie. Jeśli posiadacie emulator NES lub Pegasusa, koniecznie powróćcie do Contry, bo warto.

Duck Hunt

Gra, w której wykorzystywano innowacyjny pistolet. Zabawa polegała na strzelaniu do kaczek, które raz po raz przeszywały ekran telewizora. Niezwykle wciągająca rozgrywka, dzięki której mogliśmy się wcielić w rolę myśliwego. Kto nie pamięta charakterystycznego psa, który śmiał się z każdego niecelnego strzału.Excitebike

Najlepsza gra w „motory” wśród tych, które wówczas były dostępne na rynku. Oczywiście grafika pozostawiała wiele do życzenia, jednak mimo tego wiele osób do dzisiaj z rozrzewnieniem wspomina trasę z przeszkodami, którą można było stworzyć samodzielnie. Po włączeniu gry nie można było się od niej oderwać.