Polska potęgą w e-sporcie

Jeszcze kilkanaście lat temu termin e-sportu nie był powszechnie znany. Dzisiaj gaming na poziomie profesjonalnym to już nie tylko rozrywka, ale poważny biznes. Z każdym rokiem rośnie liczba zawodowych, którzy zrzeszani są w drużynach e-sportowych z wysoko zaawansowanym zapleczem technicznym. Rośnie także zainteresowanie sponsorów, którzy upatrują szansy na duży zastrzyk finansowy związany z jakże rozwiniętym gamingiem.

Polska stanowi jedną ze światowych potęg gamingowych. Coraz więcej nastolatków traktuje gry komputerowe nie tylko jako hobby, ale sposób na zarobienie pierwszych, poważnych pieniędzy. Od kilku lat w Katowicach organizowane są finały Intel Extreme Masters, które przyciągają tysiące fanów alternatywnej rzeczywistości.

Fenomen na skalę światową

Nie jest łatwo wybić się wśród milionów graczy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z e-sportem. Chętnych na udział w profesjonalnych turniejach jest wielu, jednak tylko najlepsi mogą zasiąść na największych scenach świata rywalizując o rekordowe nagrody pieniężne.

W serwisie YouTube można znaleźć miliony kanałów prowadzonych przez graczy-amatorów, którzy „streamują” swoje poczynania dla rzeszy wiernych fanów. Co ciekawe, w Polsce popularne jest nie tylko granie w gry, ale również ich oglądanie. Przybliżona liczba widzów to około sześć milionów osób, co pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie e-sportem w naszym kraju.

E-sport w telewizji

Choć wydaje się, że e-sport nie jest tak widowiskowy jak inne dyscypliny sportu jak piłka nożna czy w przypadku Polski, siatkówka, to stacje telewizyjne coraz częściej pozyskują prawa do prowadzenia transmisji z najważniejszych wydarzeń gamingowych. Swego czasu Telewizja Polska na swoim sportowym kanale relacjonowała poczynania najlepszych gamerów w kraju i na świecie. Zainteresowanie ze strony telewizji publicznej pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w e-sporcie.

W co grają gamerzy?

Choć w świadomości większości osób, które z gamingiem mają niewiele wspólnego, gra to po prostu gra, nie każda produkcja nadaje się do profesjonalnego grania. Do czołówki najpopularniejszych gier, w których rywalizują e-sportowcy należą:

  • League of Legends – popularny LOL, który podbił serca miliony graczów na całym świecie. Gracze podzieleni na dwie grupy walczą między sobą w celu zniszczenia fortyfikacji wroga używając specjalnych umiejętności.
  • Counter Strike: Global Offensive – gra na zasadzie FPS (First Person Shooter), w której akcję gry widzimy z perspektywy bohatera. Gra polega na walce antyterrorystów z terrorystami, którzy próbują wysadzić określony cel.
  • Hearthstone – gra karciana, w której głównym celem jest zniszczenie przeciwnika za pomocą kart z określonymi mocami.

IEM Katowice

Finały Intel Extreme Masters od kilku lat przyciągają tłumy wiernych fanów e-sportów. Jest to okazja nie tylko do obejrzenia w akcji swoich idoli, ale również do wzięcia udziału w targach technologicznych lub eventach okolicznościowych, organizowanych przy okazji tego wielkiego wydarzenia. Na korytarzach katowickiego Spodka można również dostrzec cosplayerów, czyli osób przebierających się za swoje ulubione postaci z gier. Uczestnicy IEM muszą wykazywać się niezwykle podzielną uwagą, ponieważ turnieje w różnych grach rozgrywane są niemal w jednym czasie.

Przyszłość e-sportu w Polsce

Bacznie przyglądając się rozwojowi gamingu w Polsce można być pewnym, że w przeciągu najbliższych kilku lat rynek gier komputerowych osiągnie poziom, który jeszcze niedawno był nie do pomyślenia. Pieniądze, które obecnie inwestuje się w profesjonalne turnieje gamingowe dają nadzieję nowym graczom na osiągnięcie sukcesu na skalę światową.