Krążniki gładkie i ich zastosowanie

Jednym z niezbędnych elementów prawidłowo funkcjonujących zakładów przemysłowych w wielu branżach są taśmy transportowe. Do istotnych części tychże należą krążniki, dlatego niezbędny jest ich prawidłowy dobór oraz użytkowanie i konserwacja.

Czym są krążniki?

Krążniki to inaczej wałki obrotowe, których zadaniem jest podtrzymywanie taśmy transportującej lub też, jak ma to miejsce w przypadku transporterów rolkowych, bezpośrednie przesuwanie podawanych przedmiotów. Producent krążników z reguły oferuje wiele rodzajów tych elementów, a jednym z nich są właśnie krążniki gładkie.

Rodzaje krążników

Istnieje kilka różnych wersji krążników, które znajdują swoje zastosowanie przy konkretnych zadaniach. Wymienić w tym gronie można krążniki:

  • gładkie – stanowią podstawowy, powszechnie stosowany rodzaj rolek

  • tarczowe – cechują się większą wytrzymałością i z reguły stosowane są w celu prowadzenia dolnego biegu taśmy

  • pierścieniowe – stosowane w miejscach, gdzie materiał przenoszony na transporterze wysypuje się na taśmę

Dzięki odpowiednim wykorzystaniu rolek, które oferuje producent krążników, możliwe jest osiągnięcie optymalnej efektywności pracy i wytrzymałości transporterów, co jest niezbędne, biorąc pod uwagę obciążenia, jakim niejednokrotnie są poddawane w trakcie pracy.

Zastosowanie krążników gładkich

Jak już zostało wspomniane, krążniki gładkie stanowią podstawowy rodzaj wykorzystywanych rolek i służą podtrzymywaniu taśmy transportującej w jej górnym biegu (a więc bezpośrednio pod przenoszonym materiałem). Poza tym stosowane są w transporterach rolkowych oraz grawitacyjnych.

Jeśli natomiast chodzi o branże, w których krążniki (i ogólnie rzecz biorąc przenośniki taśmowe) są używane, należałoby stwierdzić, że jest ich wiele, jednak jako najbardziej popularne należałoby wskazać przemysł spożywczy, budowlany, kamieniołomy, żwirownie, kopalnie i wszelkie miejsca związane z wydobywaniem surowców. Zależnie od potrzeb producenci są w stanie wykonać rolki o odpowiedniej specyfikacji, dopasowane do pracy, którą będą musiały podjąć.

Krążniki gładkie to element niezwykle istotny dla prawidłowej pracy każdego dużego zakładu przemysłowego, który wykorzystuje transportery, dlatego zadbanie o odpowiednią jakość jest nieodzowne. Dzięki temu długa, nieprzerwana praca w wymagających warunkach, często dużym obciążeniu i wielogodzinnej pracy, jest w zasadzie gwarantowana. Z tego względu zapoznanie się ze specyfikacją techniczną, a także konsultacja z producentem przed złożeniem zamówienia może być bardzo dobrym rozwiązaniem.