wypłata pieniędzy

Konto wspólne – czy warto je posiadać?

Obecnie coraz częściej osoby pozostające w wieloletnim związku lub zawierające związek małżeński decydują się na posiadanie wspólnego konta bankowego. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia zarządzanie domowym budżetem i może korzystnie wpłynąć na zwiększenie naszych oszczędności. Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie wolne od wad. Dowiedz się, czy warto je posiadać oraz kto może zostać jego posiadaczem.

Konto wspólne – czy tylko dla małżeństw?

Zdecydowanej większości osób wspólne konto bankowe kojarzy się z sytuacją, w której określony bank otwiera wspólny rachunek dla małżeństwa lub osób, które pozostają w związku. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której możemy stać się posiadaczami tego rodzaju konta. Wspólne konto bankowe może zostać założone zarówno przez osoby, które są ze sobą spokrewnione, np. (matkę i córkę), a także osoby, których nie łączą więzy rodzinne. Oznacza to, że konto wspólne możesz założyć także ze swoją przyjaciółką lub przyjacielem.

Aby jednak założenie wspólnego konta bankowego było możliwe, obydwie osoby muszą spełniać określone wymagania, tj.: być osobami pełnoletnimi, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, taki sam status dewizowy oraz jednakowy kraj rezydencji podatkowej. Jednak co ciekawe, niektóre z banków umożliwiają, aby współwłaścicielem konta były osoby, które ukończyły 13. rok życia. W takich przypadkach nastolatkowie mogą założyć wspólne konto bankowe tylko ze swoim przedstawicielem ustawowym, którym najczęściej jest rodzic lub osoba, która nad nieletnim sprawuje opiekę prawną.

Jak działa konto wspólne?

Przede wszystkim konto wspólne każdemu z posiadaczy daje takie same możliwości z korzystania z pieniędzy znajdujących się na koncie. Oprócz tego, każdy z współwłaścicieli takiego konta otrzymuje od banku dwie karty płatnicze, z których mogą korzystać w sposób nieograniczony, a więc wykonywać następujące czynności:

  • płacić kartą za zakupy;
  • wpłacać oraz wypłacać pieniądze;
  • dokonywać płatności internetowych (np. za zakupy);
  • zarządzać systemem transakcyjnym w swoim banku, np. stworzyć własną, indywidualną listę odbiorców lub wybrać metodę autoryzacji transakcji.

 Zwykle jeśli dochodzi do takiej sytuacji posiadanie konta indywidualnego przestaje być koniecznością i znaczna część osób rezygnuje z jego prowadzenia. Informacje na temat tego jak zamknąć konto w banku znajdziesz na stronie: loando.pl/wpis/jak-zamknac-konto-banku.

Wspólne konto bankowe – wady i zalety

Wspomniane wcześniej łatwe zarządzanie domowym budżetem zalicza się do jednej z najważniejszych zalet posiadania wspólnego konta bankowego. Dzięki temu znacznie łatwiej jest ustalić miesięczne wydatki oraz to, jaką kwotę jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć. To także dobry wybór w sytuacji, jeśli jedna z osób często zapomina o terminowym uregulowaniu płatności lub niezbyt dobrze orientuje się w sprawach bankowych.

Co w takim razie z wadami? Wspólne konto bankowe może nie być dobrym wyborem w sytuacji, gdy jedna ze stron posiada problemy z terminowym dokonywaniem opłat lub nie potrafi kontrolować wydatków i co za tym idzie, powoduje zadłużenie drugiej strony.