Huawei Mate 20 X 5G – pierwszy smartfon w Polsce z usługą 5G

Jeden z najnowszych modeli smartfonów na rynku zadebiutował początkiem lipca, jednak jego zakup w naszym kraju jest możliwy tylko za pośrednictwem jeden sieci komórkowej – Play. Telefon od chińskiego producenta można również zakupić w elektro-marketach lub w sklepach internetowych. Jako pierwszy telefon na polskim rynku posiada usługę sieci 5G, czyli ulepszonej wersji sieci telekomunikacyjnej. Choć usługa jeszcze nie jest w Polsce dostępna, wiele osób decyduje się na zakup smartfona przyszłości.

Czym jest sieć 5G?

Jest to najnowocześniejszy standard przesyłania danych. Poprzednik sieci 5G, czyli 4G/LTE, swoimi parametrami nie umywa się do sieci piątej generacji. Jednak trzeba zaznaczyć, że sieć 5G to jak na razie jedynie melodia przyszłości, która ma zrewolucjonizować obraz obecnego świata technologicznego. Szybkość bezprzewodowego przesyłania danych w sieci 5G ma być nawet kilkadziesiąt razy większa, co obrazuje, jak wielki potencjał w niej drzemie.

Co zmieni sieć 5G?

Trwające prace nad siecią najnowszej generacji mają na celu rozwój internetu na poziomie technologii rzeczy codziennego użytku, jak np. lodówka czy pralka. Posiadacze sieci 4G dobrze wiedzą, że jednoczesne udostępnianie internetu na kilku urządzeniach jednocześnie może sprawiać niemałe problemy z łącznością i prędkością przesyłu danych. Sieć 5G ma rozwiązać ten problem. Wprowadzenie nowej sieci do powszechnego użytku ma również umożliwić wprowadzanie „inteligentnych miast” z dużą dawką interaktywnych elementów, które jeszcze dzisiaj są dosyć abstrakcyjną wizją przyszłości. Sieć 5G ma także wspomóc rozwój transportu autonomicznego (bezzałogowego).

Od kiedy sieć 5G w Polsce?

Prace nad siecią najnowszej generacji trwają nieprzerwanie od kilku lat. Testy sieci 5G są prowadzone już od jakiegoś czasu, jednak jej komercyjne wprowadzenie na rynek ma nastąpić na przełomie 2019 i 2020 roku. Na 2020 rok zaplanowano wprowadzenie sieci piątej generacji jako sieci publicznej w krajach Unii Europejskiej.

Co zatem z siecią 5G w naszym kraju? Samo wprowadzenie sieci do użytku ma nastąpić wraz z datą planowego wprowadzenia sieci dla krajów unijnych, jednak dopracowanie siatki komunikacyjnej i infrastruktury może zająć kilka kolejnych lat.

Huawei Mate 20 X 5G w Polsce

Na polskim rynku pojawił się pierwszy telefon komórkowy zdolny do obsługi najnowocześniejszej sieci telekomunikacyjnej. Jednak na obecnym etapie rozwoju sieci usługa na ten moment dla większości użytkowników jest bezużyteczna. Co prawda można wziąć udział w testach sieci 5G, jednak nie każdy jest świadomy takiej możliwości.

Huawei Mate 20 X może obsługiwać sieć 5G z uwagi na obecność modemu Balong 5000. Jednak jego umieszczenie w urządzeniu mobilnym było możliwe tylko dzięki montażowi akumulatora o mniejszej pojemności. Standardowe modele z serii Mate 20 posiadają ogniwa o pojemności 5000 mAh, natomiast wersja wzbogacona o modem Balong 5000 to już pojemność na poziomie 4200 mAh. Jest to wartość, która dla użytkownika przeciętnego smartfona jest wystarczająca, aby korzystać z telefonu przez cały dzień. Problem z modelem Mate 20 X polega na dosyć wymagającym wyświetlaczu, który mierzy bagatela 7,2 cala.

Cena za smartfon z siecią 5G

Koszt zakupu smartfona od chińskiego producenta może skutecznie zniechęcać. Cena rynkowa to 4299 zł, co w porównaniu do modelu Huawei Mate 20 Pro jest ceną wyższą aż o ok. 1000 zł. Oczywiście cena zależy również od źródła, za pośrednictwem którego chcemy dokonać zakupu nowoczesnego telefonu komórkowego.