Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

0
972
oferta kredytu

Nawet gromadzone latami oszczędności nie zawsze wystarczają na zakup potrzebnych rzeczy czy nieruchomości. Nowy samochód, mieszkanie, podróż czy inwestycja wymagają wyłożenia dużej sumy, którą nie każdy jest w stanie zgromadzić. W takich sytuacjach wybawieniem staje się kredyt, który pozwoli dokonać inwestycji i spłacać należności w ratach, nienaruszających domowego budżetu. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego kredytu nie jest taki prosty. Nie sztuka zaciągnąć kredyt, najważniejsze, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Jak to zrobić?

Kredyt gotówkowy – w którym banku?

Złożenie wniosku o przyznanie kredytu gotówkowego powinno być poprzedzone analizą ofert dostępnych w różnych placówkach bankowych. Klienci często wybierają instytucję finansową, w której mają założone konto. Być może jest to szybsza droga na załatwienie formalności, jednak warto poszukać rozwiązań, które będą nie tylko tańsze, ale i bezpieczniejsze. To dlatego powinno się zestawić propozycje kredytowe kilku banków, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Na co jednak zwracać uwagę? Które elementy oferty będą decydowały o jej przystępności?

Ubezpieczenie kredytu – co daje?

Ubezpieczenie kredytu ma chronić obie strony – bank oraz klienta. Dla kredytobiorcy jest przydatny w momencie nagłej zmiany sytuacji życiowej, czyli utraty pracy czy ciężkiej choroby. Klient ma wówczas świadomość, że ubezpieczenie pomoże w takich sytuacjach ze spłatą należności. Ubezpieczenie kredytu jest także ochroną bliskich klienta. W razie ewentualnej jego śmierci, rodzina nie będzie pociągana do ponoszenia odpowiedzialności za niespłacone należności. Ubezpieczenie kredytu nie może być obowiązkowe. To klient podejmuje decyzję co do wykupienia tej opcji. Jeśli zgodzi się on na dobranie takiej usługi, konieczne jest, aby sprawdzić w jakich sytuacjach ubezpieczenie obowiązuje.

Oprocentowanie i prowizja kredytu

W przypadku kredytu gotówkowego najczęściej spotykaną formą prowizji jest ta za udzielenie kredytu, która zazwyczaj stanowi kilkuprocentową jego część. Istnieją także propozycje kredytu bez prowizji, należy jednak wówczas sprawdzić czy nie zostanie naliczone wyższe oprocentowanie. Wysokość oprocentowania jest równe istotna, co wartość prowizji. Jest to kolejna składowa całkowitego kosztu kredytu, która stanowi podstawę do obliczenia odsetek należności.

RRSO – co warto wiedzieć?

Wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista stopa oprocentowania, zawiera w sobie wszystkie dodatkowe opłaty doliczane do kredytu. W jego skład wchodzą zatem prowizja, ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza. Jego wartość powinna być jednym z głównych kryteriów selekcji dostępnych ofert. Okazuje się często, że kredyt z oprocentowaniem równym 0 będzie miał kilkanaście procent RRSO. Im mniejszy wskaźnik RRSO, tym korzystniejsza propozycja. Informacje na temat tego, od czego zależy wysokość rzeczywistej stopy procentowej, znajdziesz na stronie: loando.pl/wpis/rrso-co-to-jest.

Czy można obliczyć RRSO?

Wskaźnik RRSO można obliczyć samodzielnie, wystarczy znać odpowiedni wzór, który dostępny jest na stronie https://mutum.pl/rrso/. Można także skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Jest to aplikacja, która wylicza wskaźnik po uzupełnieniu odpowiednich parametrów.