Zakup smartfona

Jak kupić smartfona i nie przepłacić?

Trudno sobie wyobrazić obraz współczesnego świata bez urządzeń elektronicznych, a w szczególności smartfonów. Większość nowoczesnych telefonów przypomina małe komputerki, które w pełni mogą zastąpić nam inne sprzęty takie jak laptop, aparat czy nawet telewizor. Zakup smartfona to dość spory wydatek, zwłaszcza jeśli pragniemy zaopatrzyć się w urządzenie z najwyższej półki. Dla wielu użytkowników jest to inwestycja w przyszłość, co wcale nie oznacza, że musi pozbawiać nas miesięcznej pensji. Jak zatem kupić smartfona i nie przepłacić?

Kilka miesięcy po premierze

Zakup nowego smartfona powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza gdy planujemy użytkować urządzenie przez kilka kolejnych lat. Podejmowanie decyzji o zakupie telefonu pod wpływem impulsu najczęściej kończy się nie tylko niezadowoleniem z jego funkcjonalności, ale przede wszystkim wyższą ceną. Kupowanie smartfona zaraz po jego oficjalnej premierze automatycznie wiąże się z dość wysokimi kosztami, dlatego warto poczekać z zakupami przynajmniej kilka tygodni, jeśli nie miesięcy – oczywiście pod warunkiem, że nowy telefon nie jest naszym największym priorytetem.

Pułapki promocyjne

Sieci elektromarketów czy sklepów z elektroniką często próbują kusić ogromnymi rabatami i okazjami, które w rzeczywistości nimi nie są. Od momentu, kiedy do Polski zawitała moda na „Black Friday” wiele osób decyduje się na zakup elektroniki właśnie w tym okresie. Jednak nie dajmy się zwieść – promocje nierzadko okazują się chwytem marketingowym, a cena po rabacie wcale dużo się nie różni od ceny pierwotnej. W ten sposób można łatwo przepłacić za smartfona, a nie zaoszczędzić.

Internetowe porównywarki cen

Od pewnego czasu można zauważyć coraz większe zainteresowanie Polaków zakupami w Internecie, co ma swoje dobre i złe strony. Jednak biorąc pod uwagę możliwość sprawnego i szybkiego porównywania cen u wielu sprzedawców, stwarza to ogromną szansę upolowania atrakcyjnych okazji. Wielokrotnie można spotkać się z sytuacjami, w których cena tego samego modelu telefonu może różnić się nawet o kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupieniem smartfona przez Internet dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedawcy – najlepiej poprzez opinie innych klientów.

Używany smartfon z pewnego źródła

Zakup używanego smartfona to obecnie mało popularna praktyka, na co mogą mieć wpływ stosunkowo przystępne ceny urządzeń ze średniej półki cenowej. Jednak w przypadku chęci zakupu iPhone’a warto rozważyć modele dostępne na rynku wtórnym. Z uwagi na wysoką jakość komponentów wykorzystywanych przez Apple można mieć niemal pewność, że używany smartfon będzie wykazywał się optymalną wydajnością i wytrzymałością nawet po kilku latach od pierwszego użycia. Co ważne, serwisowanie iPhone’a po upływie okresu gwarancyjnego jest możliwe w nieautoryzowanych serwisach Apple. Wymiana szybki iPhone czy naprawa gniazda ładowania nie stanowi większego problemu dla fachowców specjalizujących się w serwisowaniu sprzętów Apple od wielu lat. Trzeba jednak uważać na nieuczciwe firmy – niektóre placówki nie gwarantują wysokiej jakości usług, a co gorsza, narażają drogi sprzęt na poważniejsze usterki.