zabudowa dzialek

Rodzaje działek gruntowych – jakie budynki można na nich postawić?

Kwestie prawne często są w stanie uprzykrzyć nam życie. Może się tak zdarzyć zwłaszcza wtedy, kiedy załatwiamy jakieś rzeczy, wymagające od nas dopięcia większej ilości formalności. Przykładem takiej sytuacji, może być zakup działki pod budowę siedziby firmy czy innej nieruchomości. Jedną z podstawowych kwestii, jakie musimy wówczas wyjaśnić, jest rodzaj działki jaką chcemy nabyć, ponieważ definiuje to rodzaj budynków, jakie będziemy mogli na niej postawić. Jakie mamy rodzaje działek gruntowych w Polsce, jaki jest ich podział i jakie budynki możemy na nich stawiać? Wyjaśnimy to nieco w tym artykule.

Grunty – nie tylko pod dom. Dużo zależy od rodzaju działki

Każdy, komu przyjdzie mierzyć się z wybudowaniem własnego domu, od samego początku musi przygotować się na trudną przeprawę. Nie dość, że będzie musiał zebrać sporą ilość pieniędzy i zadbać o jak najlepszą historię kredytową, to pozostanie mu jeszcze masa kwestii formalnych. Więcej na temat samego finansowania zakupu działki pod budowę nieruchomości można znaleźć pod tym linkiem: https://zory.com.pl/is,kredyt-na-dzialke-budowlana—warunki-i-wymagania-bankow,270925,927984.html, więc nie będziemy się dzisiaj rozwodzić na ten temat. Przyjrzymy się natomiast rodzajom działek, jakie można zakupić w Polsce i co można na nich budować.

Działki leśne

Jeśli chodzi o kwestię działek leśnych, to osoba która ma w planach budowę domu, powinna zdecydowanie ich unikać. Wiąże się to z tym, że możliwość budowy na działkach leśnych jest mocno ograniczona i najczęściej obejmuje jedynie możliwość postawienia budynku, który ma służyć gospodarce leśnej lub obronie Państwa.

Działki rekreacyjno-wypoczynkowe

Ten szczególny rodzaj gruntu, również nie jest odpowiedni dla kogoś, kto szuka miejsca pod swój wymarzony dom, chociaż w przeciwieństwie do działek leśnych, na działkach rekreacyjnych możemy coś wybudować. Najczęściej są to jednak budynki przeznaczone pod kwestie typowo rekreacyjne i wypoczynkowe, jak wskazuje sama ich nazwa, więc stawianie domu mieszkalnego raczej odpada. Na takiej działce można jednak postawić domek letniskowy, który nie musi być podpięty do sieci a sama działka nie musi być do tego celu uzbrojona.

Działki inwestycyjno-przemysłowe

Ten rodzaj gruntów jest przeznaczony typowo pod działalność gospodarczą i to najczęściej taką, której wykonywanie może przeszkadzać osobom postronnym. Właśnie z tego powodu, najczęściej działki inwestycyjne znajdziemy poza aglomeracją miejską.

Działki budowlane

Ten rodzaj gruntu, to działka przygotowana już bezpośrednio pod budowę nieruchomości. Z tego powodu, działki budowlane są łakomym kąskiem dla każdej osoby, która marzy o wzniesieniu własnego domu. Po jej zakupie, nie musimy właściwie dokonywać żadnych większych formalności, ponieważ jest ona przygotowana już bezpośrednio pod wzniesienie budynku mieszkalnego.

Działki rolne

Ostatni rodzaj gruntów w naszym zestawieniu. Można na nim wznosić budynki, jednak aby to zrobić, konieczne jest wyciągnięcie działki z ewidencji użytków rolnych, więc jest to raczej bardziej kłopotliwa kwestia.