Wada karty z limitem zadłużenia

Karty z limitem zadłużenia wyglądają kusząco – można kupować do woli, byle nie przekroczyć przyznanego przez bank limitu. Skoro to bank wyznacza limit zadłużenia na podstawie wpływów na konto, to nie ma większego zagrożenia niespłacalnością klienta. Niestety, jak to w życiu bywa, wszystko ma swoje wady i zalety.

Karta z limitem zadłużenia ma jeden mankament – można jej używać wyłącznie do transakcji bezgotówkowych. Płatności gotówkowe nie są objęte zakresem usług i okresem bezodsetkowym. Banki nakładają na transakcje gotówkowe kartą kredytową spore opłaty. Karta kredytowa z limitem zadłużenia przy odpowiedzialnym użytkowaniu to darmowy kredyt na krótki czas. Jest jeden warunek -trzeba spłacić całość do dnia określonego w wyciągu.

Powyższa karta jest bezpiecznym sposobem płacenia w sklepie i w internecie. Można ją ubezpieczyć przed transakcjami wykonywanymi przez osoby niepowołane, np.: w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Aby oferta kart z limitem zadłużenia była bardziej interesująca, banki oferują do karty dodatkowe usługi: możliwość zbierania punktów lojalnościowych, ubezpieczenia, programy rabatowe.

Klienci nie regulujący swoich długów na karcie kredytowej mogą spodziewać się przykrych konsekwencji, np.: obciążenia opłatami za opóźnienia, brak płatności lub przekroczenie limitu kredytu, obniżenia wiarygodności kredytowej. Istnieje możliwość spłacenia jedynie kwoty minimalnej, ale wtedy wydłuża się czas spłaty całego długu, który powiększa się.