Drukowanie przestrzenne od lat rewolucjonizuje nie tylko medycynę, ale również inne dziedziny nauki czy sektory gospodarki. Drukarki 3D od kilku lat robią furorę na światowym rynku i są celem nie tylko przedsiębiorstw czy ośrodków badawczych, ale również osób fizycznych. Korzyści płynące z drukowania przestrzennego są nieocenione i wpływają na rozwój nowoczesnych technologii.
Czym jest drukowanie przestrzenne?
Technologia, która zakłada wytwarzania trójwymiarowych modeli, powstających na bazie komputerowych projektów. Choć wydaje się, że drukowanie 3D jest stosunkowo młodą metodą, to jej początki sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Druk 3D odkrył amerykański wynalazca Chuck Hull, który w 1986 roku opatentował metodę druku przestrzennego pod nazwą stereolitografii. Przyjmuje się, że Hull dał początek całkiem innowacyjnemu działowi technologicznemu, który ciągle się rozwija.
Rodzaje druku 3D
Osoby, które druk 3D znają tylko ze słyszenia nie są świadome, że druki 3D można podzielić na kilka kategorii w zależności od zastosowanych materiałów oraz technologii wykorzystywanych w drukarkach 3D. Podstawowe rodzaje druku 3D to
- FDM – tworzywo sztuczne przeciskane przez specjalną dyszę w temperaturze topnienia materiału.
- SLS – tworzywo w postaci proszku spajane przy pomocy działania lasera
- MJP – fotopolimer utwardzany przez światło UV o odpowiedniej mocy
- CJP – gips w postaci proszkowej, który barwiony jest specjalnym tuszem
- DMLS – wykorzystywany do tworzenia metalowych konstrukcji, wykonywane w oparciu o sproszkowany metal topione laserem o dużej mocy
Jak druk 3D zrewolucjonizował medycynę?
Druk 3D coraz częściej pojawia się w rozważaniach dotyczących medycyny. Przy użyciu technologii 3D można „wyczarować” wiele konstrukcji wykonanych ze szwajcarską precyzją. Dział drukowania naturalnych struktur przyjęło nazywać bioprintingiem. Stwarza on niesamowite możliwości, dzięki którym pacjenci mogą mieć nadzieję na normalne funkcjonowanie.
Protezy 3D
Drukowanie przestrzenne to szansa dla pacjentów poszukujących pełnowartościowych protez kończyn lub innych części ciała, których konieczne było usunięcie. Tradycyjne protezy są o tyle „niewdzięczne”, że trudno dobrać odpowiedni model, który będzie idealnie pasować do indywidualnej budowy fizjologicznej człowieka. Z uwagi na to, że protezy 3D powstają w oparciu o projekty komputerowe, mogą być dostosowane do potrzeb pacjenta. Wielkim autem protez powstających przy użyciu technologii druku 3D jest ich waga. Wykorzystywany materiał jest niezwykle lekki i wytrzymały, co stwarza realną szansę na normalne życie.
Drukowane organy
To nie fikcja. Trwają pracę nad zamiennikami organów ludzkich, które mogą w pełni zastąpić naturalne tkanki i struktury. Naukowcy starają się udoskonalać technologię biodruku, która w przyszłości może być niezastąpiona. Każdy kolejny rok przynosi przełomowe odkrycia zbliżające nas do celu, jakim jest sztuczne serce czy sztuczna nerka. Choć transplantologia w medycynie stanowi niezwykle ważne ogniwo, to znalezienie kompatybilnego dawcy nie zawsze jest możliwe. Organy 3D byłyby rozwiązaniem idealnym, które uratowałoby tysiące, jeśli nie miliony żyć.
Implanty czaszki
Przestrzenne implanty czaszki to nadzieja dla osób z jej uszkodzeniami. Najczęściej są one wynikiem nieszczęśliwych wypadków lub kostnych chorób nowotworowych, które niszczą tkankę kostną. Jeszcze przed erą biodruku 3D lekarze stosowali implantację kości z innych obszarów organizmu, co nie zawsze było rozwiązaniem idealnym. Implanty czaszki 3D wykonane z wytrzymałych polimerów pozwalają zachować kształt czaszki bez uszczerbku na funkcjach życiowych. Rozwiązanie w postaci implantu z polimerów pozwala późniejsze przeprowadzanie badań z użyciem promieniowania magnetycznego.
Leave a Reply