sklep bhp

Odzież robocza i ochronna, czyli co możesz kupić w profesjonalnym sklepie BHP?

Jeśli na codzień pracujesz w niebezpiecznych, zagrażających życiu warunkach, to z pewnością wiesz, jak duże znaczenie ma specjalistyczna odzież robocza i ochronna – chroni nie tylko przed zewnętrznymi uszkodzeniami ciała, ale także przed uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Czym się kierować przy jej wyborze i jaki sklep BHP wybrać, aby cieszyć się bezpieczeństwem i najwyższym poziomem ochrony?

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo w pracy

Niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka warunki pracy wymagają od nas bardzo odpowiedzialnego i ostrożnego podejścia. Niezależnie od tego, czy praca odbywa się na hali montażowej, placu budowy czy w innych, trudnych warunkach, zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda pracownika powinny być kluczowymi czynnikami przy wyborze specjalistycznej odzieży roboczej i ochronnej. Odpowiednia ochrona twarzy i ciała znacząco wpływają na profesjonalizm wykonywanej pracy – na przykład niewygodne i niedostosowane do warunków zewnętrznych buty robocze sprawią, że będziesz miał słabszą kontrolę nad ruchem swojego ciała, co może doprowadzić do wypadku w pracy i poważnego zagrożenia życia. Równie niebezpieczny okaże się brak hełmu roboczego, jeśli praca odbywa się na placu budowy, a Ty jesteś narażony na uderzenie cegłą czy innym, latającym elementem. Jakimi kryteriami powinieneś kierować się przy wyborze odzieży roboczej i ochronnej?

Dobra odzież ochronna, czyli jaka?

Odzież ochronna to jedna z kategorii wchodzących w skład tak zwanej ochrony osobistej, która ma za zadanie chronić ciało pracownika przed zagrożeniami obecnymi w miejscu pracy. Wybór roboczej odzieży ochronnej nie jest łatwy, ponieważ musi ona spełniać kryteria bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a więc posiadać certyfikaty o zgodności ubrań roboczych z normami BHP czy też spełniać wymagania normy EN340 dotyczącej znakowania odzieży. Ponadto, funkcjonuje kilka podziałów odzieży ochronnej w zależności od przyjętych kryteriów:

  • podział na trzy kategorie bezpieczństwa, które zależą od poziomu ryzyka na jakie jest narażony pracownik w miejscu pracy,
  • podział na rodzaje odzieży, która chroni przed chemikaliami.

Podczas zakupów odzieży roboczej i ochronnej warto sprawdzić, czy asortyment, który oferuje wybrany przez Ciebie sklep BHP jest zgodny z normami BHP obowiązującymi na konkretnym stanowisku pracy. Istotne jest, aby zakupione spodnie, okulary, fartuch, kamizelka czy buty robocze spełniały obowiązujące normy i kryteria BHP, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się większym bezpieczeństwem i wygodą w pracy.