fotowoltaika

Fotowoltaika – dlaczego się opłaca?

Fotowoltaika to coraz częstsze zjawisko w naszym kraju i panele fotowoltaiczne można zobaczyć w coraz większej ilości miejsc. Rosnąca popularność fotowoltaiki w Polsce nie jest niczym dziwnym, gdyż ten sposób pozyskiwania energii ma masę zalet. Trochę je dzisiaj przybliżymy i odpowiemy na pytanie – dlaczego fotowoltaika się opłaca? Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – jak działa odzysk energii z promieni słonecznych?

Naturalne zasoby świata, takie jak węgiel czy ropa kiedyś się skończą, co wymusza na nas poszukiwanie nowych rozwiązań. Fotowoltaika to jeden ze sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, więc jej powszechne użycie może skłonić naszą cywilizację do odejścia od bardziej kontrowersyjnych surowców.

Panele fotowoltaiczne, nazywane czasami panelami słonecznymi, pozwalają na odzyskiwanie części energii produkowanej przez słońce. Biorąc pod uwagę to, jak wiele produkuje jej nasza gwiazda, jest to świetne rozwiązanie, które obciąża środowisko znacznie mniej niż elektrownie węglowe.

Jak działa fotowoltaika? Słońce padające na panele wyzwala reakcję chemiczną w ich ogniwach. Dzięki niej energia pozyskana ze słońca jest przerabiana na prąd stały. W naszych gniazdkach używa się prądu zmiennego, więc do poprawnego działania fotowoltaiki niezbędny jest kolektor – jest on niejako sercem całego układu, czuwając nad wszystkimi procesami i przerabiając prąd stały na prąd zmienny.

Fotowoltaika w Polsce – dlaczego się opłaca?

Fotowoltaika w Polsce jest coraz bardziej popularna, co oznacza, że odzyskiwanie energii ze słońca musi się opłacać. Odpowiedzmy więc na pytanie, jakie konkretne powody sprawiają, że wykorzystanie paneli słonecznych jest tak opłacalne.

Pierwszym powodem opłacalności fotowoltaiki jest fakt, że jest ona niemal bezobsługowa. Oczywiście panele będą wymagały prac konserwacyjnych i czyszczenia raz na jakiś czas, jednak jeśli tylko będą odpowiedniej jakości, po ich instalacji użytkownik nic nie musi robić – panele działają całkowicie automatycznie i nie potrzebują naszej pomocy.

Energia słoneczna jest darmowa i nawet w polskich warunkach jej ilość jest wystarczająca, żeby zasilić dom jednorodzinny. To kolejny powód, dla którego fotowoltaika w Polsce jest aż tak opłacalna – pozwala nam zredukować rachunki za prąd do bardzo niskich poziomów.

Chociaż działanie fotowoltaiki nic nas nie kosztuje, to niektórzy mogą się obawiać wysokich kosztów związanych z jej montażem. Nie ma tutaj powodów do zmartwień – fotowoltaika powinna być traktowana przez nas jako inwestycja, która z całą pewnością się zwróci. Nie możemy zapominać także o dotacjach, które mogą znacznie ułatwić nam jej zakup.