produkt finansowy

Przelew z karty kredytowej – czy to się opłaca?

Karta kredytowa to cieszący się dużą popularnością produkt finansowy, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach, w których niespodziewanie możemy potrzebować dodatkowej gotówki. Chociaż jej wygląd, jak i sam sposób korzystania z niej niewiele różnią się od karty debetowej, warto mieć świadomość tego, że nie w każdym przypadku korzystanie z karty kredytowej będzie dla nas opłacalne. Sprawdź, kiedy warto z niej skorzystać, a kiedy lepiej zrezygnować.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to nic innego jak karta płatnicza, na której znajduje się określony limit pożyczkowy. Wyglądem nie różni się dużo od karty płatniczej (debetowej), którą otrzymujemy zakładając rachunek w wybranym banku. Różnicę stanowi źródło środków, jakie znajdują się na kartach. W przypadku karty debetowej korzystamy z własnych, zgromadzonych na naszym koncie środków (np. pieniędzy z wypłaty). W przypadku karty kredytowej sytuacja wygląda zupełnie inaczej – pieniądze, którymi dysponujemy pochodzą z banku, a dokładniej z rachunku kredytowego. Jest to swego rodzaju pożyczka od banku, ale w o wiele prostszej formie.

W jaki sposób działa karta kredytowa?

Z karty kredytowej korzystamy w taki sam sposób jak z karty płatniczej. Możemy zapłacić nią za zakupy w sklepie, zarówno stacjonarnie, jak i online, podając dane, które są niezbędne do transakcji. Karta kredytowa sprawdza się bardzo dobrze także w przypadku zagranicznych podróży – często aby wynająć samochód na wakacjach lub nawet zarezerwować bilety lotnicze, wymagane jest posiadanie karty kredytowej. Istnieją jednak sytuacje, w których korzystanie z karty kredytowej nie zawsze będzie opłacalne. Przykładem może być przelew z karty kredytowej.

Karta kredytowa może okazać się bardzo przydatnym narzędziem, ale tylko w sytuacji, jeśli będziemy korzystać z niej w przemyślany sposób i pamiętać o jej regularnej spłacie. Bank, w którym posiadamy kartę kredytową nie naliczy odsetek od zadłużenia do momentu gdzie użytkownik nie korzysta z karty lub nie przekracza terminu jej spłaty. Posiadanie karty kredytowej bez wątpienia wiąże się z pewnymi obowiązkami, o których nie należy zapominać. w przeciwnym wypadku przedmiot ten przyniesie nam więcej szkody niż korzyści na jakie do tej pory liczyliśmy.

Przelew z karty kredytowej – czy warto?

Przelew wychodzący to podstawowa czynność, dzięki której możliwe jest przekazanie pieniędzy osobie fizycznej lub firmie. Nie jest on jednak tożsamy z transakcją, jaką jest np. płatność za zakupy online, która odbywa się w trybie natychmiastowym. Warto też mieć na uwadze, że zlecając przelew z karty kredytowej dysponujemy pieniędzmi, których tak naprawdę fizycznie nie posiadamy, gdyż należą one do banku. Dlatego też może okazać się, że cena za przelew okaże się wysoka. Dlaczego? Niektóre banki z tego tytułu mogą pobierać bardzo wysokie prowizje, czasem może być to od 5 do 10% kwoty jaką przelewamy! Dlatego też, decydując się na przelew z karty kredytowej, dobrze jest zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.