Czujniki optoelektroniczne – jedno urządzenie o wielkim potencjale

0
641

Inteligentna fabryka wyposażona w duchu przemysłu 4.0, czyli idei o automatyzacji produkcji i wdrażaniu zaawansowanych technologicznie narzędzi to nie wizja rodem z filmów science fiction, a rzeczywistość. Elementem, który pozwala wcielić w życie rozwiązania dotychczas dostępne jedynie w fikcyjnym świecie, są czujniki optoelektryczne. Sprawdź, co je charakteryzuje i jakie mają zastosowanie.

Czym są czujniki optoelektroniczne?

Czujniki optoelektroniczne to urządzenia o szerokim spektrum zastosowania. Wśród głównych funkcji warto wymienić takie możliwości, jak:

  • zapamiętywanie koloru, odcienia czy efektów luminescencyjnych produktu,
  • kontrola towarów,
  • porównywanie wyrobów ze wzorcem.

Nowoczesne czujniki optoelektroniczne są zaopatrzone w funkcję prewencyjnego utrzymania ruchu, to oznacza, że informują o możliwości wystąpienia awarii jeszcze przed zatrzymaniem produkcji, co pozwala na zaplanowanie postojów i uniknięcie związanych z nim nieplanowanych wydatków.

Czujniki optoelektroniczne w akcji – przygotuj się na wielowymiarowe działanie

Czujniki optoelektroniczne mogą być wykorzystywane do automatyzacji działań w fabrykach przemysłu spożywczego, automotive czy farmaceutycznego. W przypadku tej ostatniej branży przykładem zastosowania jest proces kontroli partii wytwarzających opakowania z lekami. Jeśli urządzenie wykryje nieprawidłowości, odrzuci wadliwy produkt, zanim trafi do dalszych etapów całej machinerii logistycznej.

Czujnik optoelektroniczny firmy Balluff – przykład zastosowania w przemyśle spożywczym | źródło: innovatingautomation.pl

Co więcej, zaawansowane technologicznie czujniki optoelektroniczne są wyposażone w funkcję tech-in, która pozwala na parametryzację urządzenia pod względem interesujących nas własności danego produktu, np. obecności w konkretnej odległości.

Warto podkreślić, że czujniki optoelektroniczne, w przeciwieństwie do innych podobnych narzędzi (np. czujników zbliżeniowych), mają większy zasięg działania. Dodatkowo pracownicy fabryki mogą zdalnie zmieniać parametry, a także mają bieżący wgląd do wykonanych działań.

Czujniki optoelektroniczne od Balluff – jakość, która wznosi na wyżyny wydajności

Firma Balluff to pionierzy w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych dla różnych branż. Oferowane czujniki optoelektroniczne wyróżnia precyzja wykonania i szeroki wachlarz możliwych funkcji. Poza podstawowymi, wymienionymi wyżej możliwościami, narzędzia mogą być wyposażone w technologię pozwalającą na ponadstandardowe zastosowanie, m.in.:

  • działanie na zasadzie odbicia z eliminacją tła,
  • czujnik odbiciowy,
  • czujnik retrorefleksyjny,
  • czujnik z zastosowaniem bariery.

Wejdź na stronę innovatingautomation.pl i zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami nowoczesnych narzędzi!