Obecność monitoringu w przestrzeni publicznej nikogo już dziś nie dziwi, wręcz przeciwnie – z reguły czujemy się bezpieczniej i pewniej w miejscach oznaczonych jako monitorowane. Trendy te stopniowo przenoszą się na grunt prywatny i coraz więcej osób decyduje się na system monitoringu na swojej posesji. Wówczas pojawia się pytanie o wybór odpowiedniego rodzaju kamer, które będa niezawodne i będą przekazywały obraz dobrej jakości niezależnie od warunków atmosferycznych. Standardowe kamery nie są w stanie zagwarantować nam wysokiej jakości obrazu w ciemności lub podczas obfitej śnieżycy. Aby uzyskać doskonały obraz bez względu na warunki pogodowe czy poziom jasności należy wybrać kamery na podczerwień, które choć droższe niż modele podstawowe, gwarantują nam dużo wyższy poziom podglądu a co z tym idzie bezpieczeństwa. Jak więc działają kamery na podczerwień?
Czym jest i jak działa kamera na podczerwień
Kamera na podczerwień rejestruje obraz za pomocą niewidzialnych fal podczerwieni. W dużym uproszczeniu proces rejestrowania obrazu polega na analizie promieniowania, które przechodzi przez soczewkę kamery termowizyjnej. Promieniowanie to pochodzi od wszystkich ciał fizycznych w polu widzenia kamery. Początki rozwoju i stosowania promieni podczerwieni sięgają XVIII wieku kiedy to odkryto obecność “niewidzialnych promieni”. Technologia rozwinęła się podczas późniejszych działań wojennych, gdzie wykorzystywano ją do ustalania pozycji samolotów wrogiej armii.
Tym co wyróżnia ten rodzaj kamer na tle innych modeli to całkowita niezależność pracy kamer na podczerwień od warunków pogodowych. Rejestrator jest w stanie monitorować i zapisywać obraz w każdych, nawet stosunkowo trudnych warunkach atmosferycznych takich jak ulewny deszcz czy śnieżyca. Kolejną jego zaletą jest pozyskiwanie doskonałej jakości obrazu w całkowitej ciemności.
Aby kamera na podczerwień działała bez zarzutu należy zadbać o jej prawidłową kalibrację, aby inne źródła promieniowania świetlnego, jak np. słońce nie zakłócały działania urządzenia. Z tego względu jest to urządzenie dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż klasyczne kamery do monitoringu domowego. to oraz wyższa cena zakupu i montażu często powodują, że wykorzystuje się je głównie w celach przemysłowych, rzadziej prywatnych choć i to się już zmienia.
Zastosowanie kamer na podczerwień
Kamery na podczerwień znalazły zastosowanie w pracy służb mundurowych, w branży medycznej, budowlanej czy górnictwie. Ważną gałęzią są również instalacje przemysłowe oraz pożarnictwo. Bardzo dobrze sprawdzają się do obserwacji hal przemysłowych czy też magazynów. Słowem, wszędzie tam gdzie ciemność czy złe warunki pogodowe mogą a nie powinny zakłócać rejestrowanego obrazu. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są w sektorze prywatnym w systemach monitoringu domów jednorodzinnych. Mimo wyższej ceny, dla niektórych osób korzyści jakie daje kamera na podczerwień przewyższają ewentualne minusy jej zakupu. Standardowe kamery nie dają wyraźnego obrazu w złych warunkach atmosferycznych a podczas nocy obraz jest już zupełnie bezwartościowy. Kamery na podczerwień doskonale radzą sobie w ciemności dlatego instalowanie ich np. na posesji, w ogrodzie i wszędzie tam gdzie nie dociera już oświetlenie domu pozwala uzyskać wyraźny obraz w każdej sytuacji.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając kamerę na podczerwień?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj transmisji danych. Najlepiej jeśli jest to bezprzewodowy system wifi, dzięki któremu bez problemu kamera przesyła sygnał z danymi do dowolnego odbiornika. Istotny jest również współczynnik emisyjności i temperatury odbitej. W przypadku kamer do monitoringu całodobowego dobrze jest jeśli urządzenie posiada detektor ruchu. Pozwala to na uruchomienie się kamery tylko wówczas, gdy w pobliżu następuje znacząca zmiana natężenia ruchu. Dzięki temu nie nagrywa się wielogodzinny zapis obrazu, na którym nic się nie dzieje. Przydatna okazuje się również funkcja alarmu wysyłanego w postaci wiadomości lub powiadomień na smartfon. w sytuacji uruchomienia się kamery wysyła ona sygnał do odbiorcy o potencjalnych zagrożeniu.
Leave a Reply