fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne, a koszty uzyskania przychodu. Czy możemy panele odliczyć od podatku?

Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej zmuszają firmy do tego, aby szukać oszczędności. Nie da się ukryć, że najtrudniejsze do zmniejszenia są koszty stałe, a więc między innymi takie, które są związane z mediami (woda, ścieki, prąd, gaz, ogrzewanie). W przypadku ogrzewania oraz energii elektrycznej istnieje rozwiązanie, które polega na montażu nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Czy panele fotowoltaiczne można odliczyć od podatku?

Prąd dla wielu przedsiębiorców jest podstawowym elementem, który ma wpływ na funkcjonowanie firmy. Energia elektryczna może być wykorzystana nie tylko do funkcjonowania pomieszczeń biurowych, ale również zasilania wszystkich maszyn produkcyjnych, pakujących, ciągów technologicznych, pojazdów, które znajdują się na wyposażeniu przedsiębiorstwa.

Im większa firma, posiadająca liczne wyposażenie, tym oczywiście większy pobór prądu, jak również wyższe rachunki. Istnieje wiele sposobów na to, aby ograniczyć zużycie prądu. Możemy wymienić oświetlenie na bardziej energooszczędne, jak również kupić lepszej jakości sprzęt. W przypadku ogrzewania prądem możemy zmniejszyć temperaturę tam, gdzie to możliwe. Skutecznym sposobem jest montaż paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie.

Co są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to panele złożone ze specjalnie przygotowanych ogniw. Ich zadaniem jest pobieranie promieni słonecznych oraz ich przetwarzanie na prąd, który zasila gniazdka. Odbywa się to przy pomocy specjalnego konwertera.

Panele fotowoltaiczne montuje się przeważnie na dachu obiektu. Ich montaż pozwala na:

– zmniejszenie kosztów praktycznie do zera,
– znaczące obniżenie kosztów funkcjonowania firmy,
– uniezależnienie się od publicznej sieci,
– brak problemów z dostawami prądu,
– pozyskanie darmowego prądu ze słońca,
– możliwość zasilania urządzeń, jak również systemu grzewczego,
– zwiększenie ekologiczności firmy.

Czy panele fotowoltaiczne można odliczyć od podatku?

Jeżeli montaż paneli fotowoltaicznych jest prowadzony w budynku firmowym, zakupu paneli dokonujemy na firmę, jak również będą one służyć wyłącznie w celu ograniczenia kosztów działalności gospodarczej, wszystkie prace związane z zakupem, montażem i serwisem możemy wrzucić w koszty i odliczyć od podatku.

Urząd skarbowy nie będzie miał podstaw do tego, aby kwestionować taki właśnie zakup, pod warunkiem, że wszystko dokładnie udokumentujemy.