Praca w wymagających i niebezpiecznych dla zdrowia lub życia warunkach wymaga specjalnej ochrony. W tym celu zostało stworzone Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, czyli zbiór zasad ni tylko określających sposób wykonywania pracy, ale także sposób w jaki ochronić pracownika przed jej negatywnymi skutkami. Jednym ze środków ochrony są środki ochrony indywidualnej. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?
Środki ochrony indywidualnej – z czym to się je
To nic innego jak sprzęty przeznaczone do używania lub noszenia, które mają na celu ochronę pracownika przed jednym lub kilkoma zagrożeniami będących wynikiem występowania niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy. Środki ochrony indywidualnej podlegają konkretnym grupom, które powstały w oparciu o różnorodność niebezpiecznych i szkodliwych czynników, a więc o różne rodzaje lub stopień ochrony pracownika. Wśród najważniejszych z nich znajdą się na przykład:
- środki ochrony kończyn – buty ochronne, rękawice ochronne i ochraniacze stóp,
- środki ochrony słuchu – hełmy i wkładki przeciwhałasowe, nauszniki,
- środki ochrony układu oddechowego – wszelkie maski i filtry,
- specjalna odzież chroniąca brzuch oraz klatkę piersiową – fartuchy chroniące przed promieniowaniem X,
- środki ochrony twarzy i oczu – między innymi okulary i gogle ochronne.
Warto zaznaczyć, że do środków ochrony indywidualnej należy do nich zaliczać odzieży roboczej (na przykład bluzy czy rękawic roboczych), przedmiotów służących do samoobrony, jak również wyposażenia używanego przez wojsko, policję czy pogotowie ratunkowe. Aby zaopatrzyć firmę w najlepszej jakości sprzęt, odzież lub akcesoria należące do środków ochrony idndywidualnej, warto wybrać profesjonalny sklep BHP, w którym dostaniemy porady i wskazówki na temat jakości i wykorzystania danego produktu. Zakupy w dobrym sklepie BHP to także gwarancja tego, że zakupiony sprzęt będzie odpowiadał obowiązującym przepisom prawnym oraz normom Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Kiedy należy je stosować
Środki ochrony indywidualnej stosowane są w sytuacjach, w których nie da się wyeliminować lub uniknąć zagrożeń, czy to poprzez zastosowanie środków ochrony zbiorowej, czy też poprzez reorganizację sposoby pracy. Niemniej jednak, decyzja o ich prowadzeniu należy do pracodawcy, która powinna zostać poprzedzona oceną ryzyka w zakładzie pracy. Jeśli jednak nie zostaną wprowadzone, a warunki pracy będą zagrażały zdrowiu lub życiu pracowników, pracodawca może zostać ukarany między innymi grzywną. W przypadku, gdy pracodawca zaopatrzy zakład w niezbędne środki ochrony indywidualnej, a pracownik nie będzie ich stosował, może go spotkać kara porządkowa lub zwolnienie.
Leave a Reply