Zakładanie konta bankowego

Konto w banku to dzisiaj standard. Musi go mieć każda pracująca osoba, ponieważ na rachunek bankowy pracodawca przysyła wynagrodzenie. Konto bankowe muszą mieć również emeryci i renciści.

Banki oferują konta oszczędnościowe dla dzieci, na które rodzice mogą wpłacać oszczędności dla swoich pociech. Banki mają w ofercie specjalne konta dla dzieci powiązane z kontami rodziców. Dziecko może otrzymywać przelew z konta rodziców i dzięki temu uczyć się operowania finansami i oszczędzania. Wybór banku, w którym zamierza się otworzyć konto trzeba przemyśleć, ponieważ oferty kont różnią się zakresem i wysokością opłat.

W jednej sieci darmowe są przelewy internetowe, w innej sieci są większe opłaty za gotówkowe transakcje kartą kredytową. Do otwarcia konta osobistego zwykle wystarczy dowód osobisty. Osoby, które od razu są zainteresowane limitem zadłużenia muszą przedstawić historię rachunku z poprzedniego banku, bądź zaświadczenie o zarobkach. Z bankiem podpisuje się umowę o korzystaniu z konta.

Przed podpisaniem umowy z bankiem należy ją przeczytać. Zdaniem klientów do czytania umowy zniechęcają: trudny, niezrozumiały bankowy język, mała czcionka, nieraz kolorowy papier, który utrudnia skupienie się na lekturze, dwukolumnowość tekstu. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić dane osobowe i w razie pomyłki domagać się od banku jej sprostowania. Warto pamiętać, że umowa z bankiem ważna jest tylko wtedy, jeżeli dane klienta są prawidłowe. Klient ma prawo zadawać pytania dotyczące umowy.