Fotowoltaika to w naszym kraju bardzo częsta inwestycja. Idąc na zwykły spacer po typowych przedmieściach, będziemy w stanie zobaczyć dużą ilość paneli fotowoltaicznych rozstawionych na dachach domów jednorodzinnych. Czy to oznacza, że inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? Jak najbardziej – pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę kilka czynników.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to sposób na pozyskanie niedrogiej energii z naturalnego źródła. Panele fotowoltaiczne są w stanie pobrać energię ze słońca, którą następnie za pomocą procesów chemicznych przerabiają na energię elektryczną. Będzie ona mogła posłużyć do zasilenia urządzeń w domu, podobnie jak energia pochodząca z bardziej konwencjonalnych źródeł, jak popularny w naszym kraju węgiel.
Fotowoltaika jest czasami określana mianem paneli słonecznych – chociaż w tym stwierdzeniu jest trochę prawdy, jest to raczej skrót myślowy. Głównym trzonem tego typu instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które służą do pobierania energii ze słońca. Dla większej efektywności, ogniwa te łączy się w panele. Sercem każdej fotowoltaiki jest inwerter, czasami nazywany falownikiem. To urządzenie służy przetworzeniu prądu wytworzonego w panelach (prąd stały) na prąd, który może być użyty później do zasilania sieci (prąd zmienny).
Poza modułami i inwerterem każda instalacja musi być wyposażona także w szereg pomniejszych urządzeń, które czuwają nad automatyzacją całego procesu. Są one niezbędne do prawidłowego przetwarzania i późniejszego wykorzystywania pobranego prądu. Wszystkie komponenty oraz pełne instalacje można znaleźć na stronie www.esoleo.pl.
Czy fotowoltaika to dobre wyjście dla domu jednorodzinnego?
Fotowoltaika jest zdecydowanie bardzo dobrym źródłem energii elektrycznej. W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł, takich jak oleje opałowe, węgiel czy gaz, jest ona w stanie zasilić nasze domy bez zbędnej ingerencji w środowisko naturalne. W większości wypadków fotowoltaika będzie także korzystna dla naszych portfeli – jeśli tylko weźmiemy pod uwagę odpowiednie parametry instalacji i dostosujemy je do naszego domu, koszt jej montażu i eksploatacji zwróci się po kilku latach. Po tym okresie będziemy mogli cieszyć się zdecydowanie tańszą energią elektryczną w naszym domu.
Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika będzie tak samo wydajną opcją w każdym wypadku. Chociaż opłacalność fotowoltaiki stoi na bardzo wysokim poziomie, to przy jej montażu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jedne z nich to kąt nachylenia dachu oraz nasłonecznienie naszego domu. Przeważnie najlepiej nasłonecznione będą dachy z południowej strony domu – jeśli nasz dom jest ustawiony w taki sposób, że instalacja paneli w kierunku południowym nie jest możliwa, to w dalszym ciągu można rozważać montaż fotowoltaiki, ale konieczny będzie wybór bardziej wydajnych rozwiązań.
Niezależnie od osobistych czynników, zdecydowanie warto rozważyć montaż modułów słonecznych. Z zasady jest to bardzo ekologiczna opcja, która może pomóc nie tylko planecie, ale też codziennemu budżetowi.
Leave a Reply