W co zainwestować na magazynie?

0
418

Efektywne funkcjonowanie magazynu wymaga zadbania o sprawną realizację codziennych procesów logistycznych, które niemal całkowicie zależne są od rozwiązań zastosowanych w danej przestrzeni. Kluczową kwestią dla prawidłowego zarządzania magazynem jest zapewnienie wyposażenia pozwalającego na realizacje całego procesu logistycznego, rozpoczynając od przyjęcia towaru, poprzez jego składowanie i zarządzenia zapasami, aż po kompletacje zamówień i ich wysyłkę do klientów. Jakie elementy stanowią niezbędne wyposażenie magazynu i co pozwala na usprawnienie jego funkcjonowania? Podpowiadamy!

Czym jest magazyn?

Magazyny to dodatkowe przestrzenie wykorzystywane w celu przechowania towarów, a także ułatwienia zarządzania nimi. Wykorzystywane są one na szeroką skalę przez podmioty gospodarcze zajmujące się produkcja, spedycją czy dystrybucją zarówno gotowych produktów, jak i surowców przeznaczonych do ich produkcji.

Wyposażenie magazynu – co się na nie składa?

Na wyposażenie przestrzeni magazynowej składa się szereg elementów, systemów i maszyn, które są niezbędne do efektywnego i wydajnego realizowania całego łańcucha dostaw w firmie.

Dokonując ogólnego podziału, można wyróżnić, takie elementy wyposażenia magazynu jak:

  • Elementy ręczne obejmuje regały, wózki widłowe czy urządzenia pozwalające na kompletację towarów;
  • Elementy automatyczne, do których zalicza się przenośniki, układnice czy systemu transportu szynowego.

Przy czym, wyposażając przestrzeń magazynową w określenie elementy, warto mieć na uwadze dostosowanie ich do danego zastosowania i stawianych przez nie wymagań.

Nowoczesne elementy niezbędne w przestrzeni magazynowej

Kluczowe dla sprawnego funkcjonowania magazynu są elementy stanowiące uzupełnienie przestrzeni magazynowej, które pozwalają na zapewnienie lepszej i wydajniejszej pracy. Zalicza się do nich elementy, takie jak:

  • Kolektor danych

Kolektor magazynowy to przenośny terminal, który posiada oprogramowanie wspomagające codzienne funkcjonowanie magazynu. Kolektory danych zastępują papierowe dokumenty oraz pozwalają na efektywną realizację procesów wewnątrz danej firny, takich jak przyjmowanie i wydawanie towarów, kompletacja zamówień czy inwentaryzacja. W związku z tym kolektor magazynowy powszechnie wykorzystywany jest przez pracowników magazynu, pracowników ochrony, kurierów i inkasentów.

  • Czytnik kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych to kolejny element stanowiący przydatne rozwiązanie pozwalające na szybkie i sprawne skanowanie produktów znajdujących się w magazynie, co znacznie usprawnia ich przyjmowanie, wydawanie czy przeprowadzanie inwentaryzacji magazynu.

  • Drukarka do kodów kreskowych i etykiet

Drukarka do kodów kreskowych i etykiet to urządzenie pozwalające na szybki i łatwy wydruk etykiet, przywieszek i kodów kreskowych. Ze względu na sposób drukowania można podzielić tego typu urządzenia na drukarki termotransferowe  i drukarki termiczne. Lepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących uniwersalnego rozwiązania umożliwiającego otrzymywanie wielobarwnych etykiet czy kodów kreskowych są drukarki termotransferowe, które pozwalają na otrzymywanie kolorowych wydruków.