sprzet audio

Dlaczego głośniki średniotonowe są tak ważne w budowie sprzętu audio?

Komponując zestaw głośników trzeba pamiętać o wielu szczegółach technicznych. Chcąc uzyskać dobrą jakość dźwięku należy wykorzystać najlepsze możliwe komponenty, a głośniki średniotonowe stanowią jeden z najbardziej newralgicznych elementów. Oto dlaczego warto spojrzeć szerszym okiem na tą kategorię sprzętu.

Czym charakteryzują się głośniki o średnich tonach?

Ludzkie ucho jest najbardziej przyzwyczajone do średnich tonów, czyli dźwięków w zakresie 250 do 2000 herców. Przeciętna ludzka mowa mieści się w tym zakresie i między innymi dlatego głośniki pracujące w tej częstotliwości są tak ważne w konstrukcji telewizorów. Mimo to nie można średnich tonów zaniedbać także przy słuchaniu muzyki. Głośniki średniotonowe kiepskiej jakości od razu zaatakują uszy słuchacza nieprzyjemnymi zniekształceniami i fałszami w dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że to najszersze spektrum częstotliwości odpowiada za barwę brzmienia większości używanych instrumentów. Dlatego człowiek, który jest otoczony tym zakresem od najmłodszych lat, z łatwością wychwyci wszelkie niedoskonałości. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dobranie odpowiednich głośników średniotonowych, one w dużej mierze decydują o końcowym efekcie.

Jak wybrać odpowiednie głośniki?

Ponieważ, jak już wspomniano, ostateczny odbiór muzyki i głosu wydobywającego się z głośnika zależy od jakości tonów średnich, komponenty za nie odpowiedzialne nie mogą być złej jakości. Głośniki średniotonowe muszą jednak również odpowiednio współgrać z tymi odpowiedzialnymi za niskie i wysokie tony. Liczy się tutaj wzajemne położenie, zwłaszcza tak, by głośnik basowy nie zakłócał średnich tonów. Również niuanse takie jak materiał wykonania, zwłaszcza membrany, moc i marka elementów sumarycznie wpływają efekt końcowy.

Coraz większą popularnością cieszy się własnoręczne tworzenie i modyfikowanie zestawów głośnikowych wedle własnych upodobań. Jest to zarówno pasja w szerokiej kategorii DIY, jak i możliwość uzyskiwania niedostępnych w inny sposób efektów dźwiękowych. Właśnie dlatego sprzedawane są osobne przetworniki znanych marek, dzięki nim można od zera stworzyć własny zestaw audio lub ulepszyć już posiadany. Wybór głośników średniotonowych jest w tym procesie jedną z najważniejszych decyzji, jako że stanowią one rdzeń większości zestawów. Możliwości jakie daje zakup osobnych głośników są niemal nieograniczone i zachęcają do eksperymentowania. Nie można jednak zapomnieć, że zakup każdego komponentu powinien być poprzedzony uprzednim uważnym zapoznaniem się z jego specyfikacją techniczną.