O czym pamiętać przy produkcji hal produkcyjnych?

Projektowanie hal produkcyjnych i ich budowla jest opatrzona wieloma rygorystycznymi wymaganiami, które stawiane są na podstawie przepisów prawa budowlanego. Jako inwestor musisz pamiętać, że najważniejsze jest zapewnienie higienicznych i bezpiecznych warunków pracy. Poniżej dowiesz się więcej na temat wymogów, jakie musi spełnić hala produkcyjna w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Czym jest hala produkcyjna?

Hala produkcyjna to obiekt budowlany, który musi spełniać określone normy izolacyjności budynku oraz wytrzymałościowe dotyczące konstrukcji. Wynikają one zarówno z przepisów BHP, jak i prawa pracy. Hale produkcyjne najszersze zastosowanie mają w przemyśle produkcyjnym, gdzie są to wielkopowierzchniowe budynki przeznaczone do wykonywania stałej pracy.

Rodzaje hal

Najczęściej hale projektuje się i buduje w technologii stalowej — są to tak zwane hale stalowe. Projektowanie hal stalowych, tak samo, jak innych rodzai opatrzone jest kilkoma ważnymi zasadami.

Oprócz hal stalowych, w przemyśle, wykorzystuje się również:

  • hale przemysłowe wykonane w technologii żelbetowej,
  • hale hybrydowe, czyli żelbetowo-stalowe.

Projektowanie hal produkcyjnych – warunki i niezbędne materiały

Wysokość hali produkcyjnej w jej najwyższym punkcie nie może być niższa niż 3 metry. W sytuacji, gdy na hali produkcyjnej będzie odbywać się praca w warunkach szkodliwych, wysokość zwiększa się i wynosi co najmniej 3,30 metrów. Istotną kwestią jest lekkość obudowy hali. Najczęściej do jej wykonania stosuje się wełnę mineralną lub piankę poliuretanową. Wyjątkowo ważnym zagadnieniem są także wymagania przeciwpożarowe.

Na projektowanie hal stalowych mają wpływ rygorystyczne parametry izolacyjności termicznej, które na przestrzeni kilku ostatnich lat były już kilkukrotnie zaostrzane. I tak obecnie można wybudować halę produkcyjną z rdzeniem z pianki poliuretanowej o grubości 16 cm dla dachu oraz 12 cm dla ścian.

Należy pamiętać, że lepsza izolacyjność ma zbawienne oddziaływanie na oszczędność energii, która jest niezbędna do ogrzania hali. Jest to niezwykle ważne dla każdego inwestora, w szczególności przy obecnych wzrostach cen energii elektrycznej.

Projektując hale produkcyjne, należy zwrócić również uwagę na:

  • wydzielenie pomieszczenia socjalno-biurowego,
  • przepisy przeciwpożarowe,
  • wymagania dotyczące temperatury na hali.

Nie należy zapominać również o przepisach BHP, podczas budowania hali. Inwestor powinien zapewnić bezpieczne, godne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom.