fotowoltaika

Dlaczego należy odpowiednio dbać o panele fotowoltaiczne?

Wybór paneli fotowoltaicznych nie jest łatwą sprawą – w grę wchodzi szereg czynników, jakie należy wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia pozostaje także ich fachowy, zgodny ze sztuką montaż wespół z eksploatacją. W jaki sposób odpowiednio dbać o panele, aby okazały się inwestycją na lata, która nie tylko nam się zwróci, ale będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu, jak również generowaniu oszczędności? Podpowiadamy.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Ustawienie paneli fotowoltaicznych, bez względu na to czy są to rozwiązania z zakresu fotowoltaiki w Warszawie czy innych miastach jest ogromnie ważną kwestią. To właśnie ona w dużej mierze obok fachowego, zgodnego ze sztuką montażu ma bardzo istotny wpływ na ich eksploatację. W praktyce oznacza to zarówno wykorzystywanie potencjału energetycznego, jak również ich żywotność. Jak więc prawidłowo je ustawić, aby okazały się być inwestycją na lata? Otóż na początku drogi z montażem należy przede wszystkim zatrudnić fachowców, którzy mają w tej materii duże doświadczenie. Pamiętajmy o tym, że panele są bardzo delikatne i nie jest trudno je uszkodzić. Nie bez znaczenia pozostają także odpowiednie narzędzia, jakie zostaną do tej czynności wykorzystane. Kolejna kwestia, to ustalenie miejsca instalacji – do wyboru mamy montaż na dachu, na elewacji jak również na gruncie.

W przypadku montażu na dachu to konieczne jest wzięcie pod uwagę to, jaki ma on kąt nachylenia. Mówiąc o nim i biorąc pod uwagę nasze rodzime warunki należy postawić na ten o przedziale 30-40 stopni. Oczywiście pamiętajmy o tym, że nie możemy często mieć wpływu na budowę dachu i musi być on skośny. Nic straconego – na takim montaż także jest możliwy. O ile kąt nie może być mniejszy niż 10 stopni, o tyle jeśli ma on mniejszy spadek, to możemy zainwestować w konstrukcję korygującą. Ta zapewni możliwość właściwego ułożenia naszej instalacji. W przypadku montażu na gruncie, to w grę wchodzi wzięcie pod uwagę odpowiednie wyrównanie terenu pod instalację. Absolutnie nie może być mowy o żadnych nierównościach.

Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja paneli. W praktyce za optymalną uznaje się południową, ale nie jest to wymóg konieczny. Z powodzeniem możemy postawić także na południowo-zachodnią, a nawet południowo-wschodnią. Na ostatnią jednak tylko wówczas, kiedy nie ma w niej miejsca na zacienienie.

Zobacz także: https://agroporadnik.pl/na-czym-polega-montaz-paneli-fotowoltaicznych/

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Pamiętajmy o tym, ze odpowiednia eksploatacja paneli fotowoltaicznych w tym https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ odgrywa ogromną rolę na drodze do ich długiej żywotności, a co za tym idzie – wieloletniej eksploatacji. W praktyce oznacza to, że nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby osadzał się na nich pył, kurz tudzież zaczął porastać je mech. Takie czynniki bardzo mocno wpływają na to, że jakość ich użytkowania, a tym samym wydajność energetyczna w znacznym stopniu się zmniejsza.

Dbanie o panele fotowoltaiczne to przede wszystkim ich mycie. Tutaj jednak koniecznie powinniśmy upewnić się czy nie mamy odpowiedniego zapisu w umowie, które mówią o tym, że producent nie pozwala na tego typu zabiegi. Niektóre firmy rezerwują sobie możliwość ich mycia. Dlaczego? Otóż dlatego, że panele są bardzo delikatne, nie jest trudno o ich uszkodzenie. Z racji tego producenci zakazują czyszczenia ich na tak zwaną własną rękę pod rygorem unieważnienia gwarancji. Jeśli jednak takiego zapisu nie ma, możemy przejść do działania – zatrudnienia firmy, albo do samodzielnego czyszczenia. Powinno się ono odbywać optymalnie dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Zadbajmy o to, aby mieć miękką gąbkę i właściwe środki. Mycie powinno odbywać się albo wczesnym rankiem albo późnym wieczorem.