Kamery obrotowe PTZ – gdzie się je stosuje i jak działają?

0
431
kamery

Kamery stosowane w domach, miejscach pracy czy budynkach użyteczności publicznej znalazły rzeszę zwolenników, ponieważ ich stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Nie dziwi więc fakt, że monitoring to obecnie bardzo powszechne rozwiązanie w wielu miejscach. Skuteczność systemu zależy głównie od zastosowanych kamer, dlatego warto poznać nowoczesną kamerę PTZ (pan-tilt-zoom) i jej specyfikację. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Kamera obrotowa z funkcją PTZ – przyjrzyjmy się jej bliżej

Kamery obrotowe wyróżniają się posiadaniem funkcji umożliwiającej sterowanie kamerą w pionie i poziomie. Modele produkowane na rynku dzielą się na te z funkcją manualnego i automatycznego sterowania, dzięki mogą być wykorzystywane na różne sposoby w zależności od potrzeb użytkownika. Kamera PTZ umożliwia dowolne sterowanie podglądem, dzięki czemu operator może swobodnie przybliżać i oddalać obraz, a także skierować go w konkretną stronę.

Kamery PTZ – co to dokładnie oznacza?

Rynek zabezpieczeń oferuje wiele różnych rodzajów kamer do monitoringu, zarówno domowego jak i przemysłowego. Biorąc pod uwagę kryterium konstrukcyjne wyróżnia się kamery blokowe, kamery kopułowe i właśnie kamery obrotowe PTZ. Skrót PTZ oznacza, że kamera posiada funkcję obrotu, zwykle w pionie i poziomie. Zazwyczaj produkuje się kamery szybkoobrotowe, chociaż na rynku można znaleźć i kamery wolnoobrotowe, które zastosowanie znalazły w systemach telewizji dozorowej.

Zastosowanie kamer obrotowych PTZ

Kamery obrotowe PTZ mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Zwykle wykorzystywane są przez firmy, które chcą zabezpieczyć magazyny, sklepy czy hale. Coraz większa popularnością cieszą się one również wśród osób zabezpieczających domy i inne obiekty prywatne. Dzięki możliwości skierowania wideorejestratora na dowolny element, kamery PTZ często odnajdują zastosowanie również w centrach handlowych czy zewnętrznej przestrzeni miejskiej. Operatorzy urządzeń mają możliwość obserwowania otoczenia i wychwytywania niepożądanych zjawisk, by jak najszybciej móc zareagować lub w razie konieczności powiadomić odpowiednie służby.

Kamery PTZ – dlaczego warto je stosować?

Jak już wspomnieliśmy kamery obrotowe dzielą się na te sterowane ręcznie i automatycznie. Niezależnie od tego podziału są one bezkonkurencyjne w porównaniu z pozostałymi rodzajami kamer monitoringu, ponieważ tylko one umożliwiają swobodny podgląd otoczenia bez konieczności instalowania wielu kamer pod różnymi kątami. Co więcej producenci oferują kamery z funkcją IP, Wi-Fi, analogowe oraz w technologii PoE. Dwa pierwsze rodzaje działają w oparciu o wykorzystywanie transmisji danych, dzięki czemu zwykle można nimi sterować zdalnie za pośrednictwem aplikacji. Zarówno te kamery jak i kamery analogowe potrzebują podłączenia kablowego, z tym że w przypadku kamery analogowej musi być to kabel analogowy. Najnowsze kamery PoE nie potrzebują żadnego okablowania, a przesył danych odbywa się poprzez kabel ethernetowy.