Soundbar

Co to jest soundbar i czy warto w niego zainwestować?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu czarno-biały ekranik o wielkości 17″ i z dwoma kanałami telewizyjnymi dawał całą masę frajdy. Jednak rozrywka nieustannie ewoluuje i dziś przywykliśmy już do olbrzymich wyświetlaczy pokroju 55 czy 65 cali, znajdujących się w naszych salonach. Oczywiście oprócz rozmiaru telewizora bierzemy pod uwagę jego rozdzielczość czy głębię kolorów emitowanego obrazu. Często jednak przy wyborze danego modelu potrafimy całkowicie zapomnieć o jakości wbudowanych głośników. A chociaż dźwięk ma istotny wpływ na odbiór filmu, serialu lub programu telewizyjnego, to nierzadko jego jakość nie dotrzymuje kroku wrażeniom wizualnym. I właśnie dlatego powstały takie akcesoria, jak soundbary.

Lepsze audio w TV – jak to uzyskać?

Bardzo popularnym rozwiązaniem tego problemu jest zestaw kina domowego, wyposażony najczęściej we wzmacniacz oraz komplet głośników 5.1 albo 7.1, gwarantujących wysokiej jakości dźwięk. Dlaczego więc jest to system, którego nie widuje się w każdym domu? Ponieważ zastosowanie go wiąże się z niemałym wydatkiem. Najtańsze zestawy kina domowego, o czym także dowiemy się ze strony kreatywna.pl, kupimy już za około 1000 złotych, jednak naprawdę warte uwagi komplety nagłośnienia to koszt rzędu 3-5 tysięcy złotych. Można więc powiedzieć, że rozwiązanie to kosztuje drugie tyle, co telewizor, a w niejednym przypadku nawet więcej.

Czy musimy w takim razie wybierać pomiędzy kiepską jakością dźwięku emitowanego z wbudowanych w telewizorze głośników oraz drogim w zakupie nagłośnieniem kina domowego? Na szczęście już nie.

Soundbar – lepszy dźwięk w małej przystawce

Coraz większą popularność zyskują również soundbary. Są to specjalne, podłużne „przystawki”, które montuje się pod lub nad telewizorem. Często też stanowią element ekspozycji w elektromarketach. Wyposażone są w zestaw od 2 do 12 głośników, nastawionych pod różnym kątem. O ile najtańsze soundbary raczej nie poprawią jakości dźwięku w znacznym stopniu, o tyle te nieco droższe (szczególnie z systemami Dolby Atmos i Dolby Digital) zapewnią zdecydowanie lepsze wrażenia słuchowe podczas seansu filmowego albo rozrywki z użyciem konsoli do gier.

Jakie są główne zalety soundbarów? Według często odwiedzanego portalu, warto wymienić przede wszystkim 3 kwestie:

• prostotę obsługi i instalacji akcesorium,

• stosunkowo mały rozmiar urządzenia,

• rozsądną cenę poszczególnych modeli.

Instalacja soundbara dosłownie dla każdego

Zaawansowane systemy kina domowego z głośnikami 7.1, a nawet tymi nieco prostszymi, czyli 5.1, wymagają jakiejkolwiek wiedzy. Różnego rodzaju elementy zestawu muszą zostać dobrze podłączone i ustawione w odpowiednich miejscach, tak aby faktycznie zapewnić wysoką jakość nagłośnienia. Szczególnie ważne jest to dla graczy chętnie sięgających po gry FPS (tzw. „strzelanki”) – pomyłka przy ustawieniu głośników może sprawić, że kroki przeciwnika nadchodzącego z prawej usłyszymy po lewej stronie pokoju, co prawdopodobnie wpłynie na wynik pojedynku.

Soundbar jest znacznie prostszy i z odpowiednim jego podłączeniem poradzi sobie praktycznie każdy. Także obsługa soundbara jest co do zasady maksymalnie uproszczona przez producenta – a w dodatku bardzo wygodna, bowiem nierzadko możliwa także przy udziale stosownej aplikacji zainstalowanej w smartfonie czy na innym urządzeniu mobilnym.

Ile kosztuje dobry soundbar?

Z pewnością cena soundbara jest zauważalnie niższa, niż kina domowego. Najtańsze urządzenia wyceniono na zaledwie 100-200 złotych, jednak zazwyczaj gwarantują one bardzo niską jakość dźwięku i ich zakup raczej mija się z celem. Przyzwoite głośniki możemy nabyć za około 600 złotych, a wyższej klasy sprzęt, zapewniający naprawdę dobre wrażenia słuchowe, to koszt rzędu około 1000 złotych – czyli tyle, za ile dostaniemy najtańsze nagłośnienie kina domowego.

Czy warto kupić soundbar? Jeżeli chcemy zagwarantować sobie lepszą jakość dźwięku niż tę, którą oferują wbudowane w telewizorze głośniki, a jednocześnie nie zamierzamy przeznaczyć na ten cel kilku tysięcy złotych, soundbar stanowi doskonałe rozwiązanie. Oferuje on złoty środek, bardzo dobry stosunek ceny do jakości, a jednocześnie charakteryzuje się prostotą w instalacji i użytkowaniu. Dodatkowo, nie jest on zbyt pokaźnych rozmiarów i raczej każdy znajdzie na niego odpowiednie miejsce.