Polski rynek pracy 2019/2020

Bisar jest najlepszym potwierdzeniem ogólnego trendu panującego na polskim rynku pracy, gdzie silnie wzrosła rola pracowników ze Wschodu. Niskie bezrobocie oraz wchodzenie na rynek kolejnych roczników niżu demograficznego sprawia, że popyt na siłę roboczą z Europy Wschodniej i Azji cały czas rośnie. Nikogo nie dziwią już pracownicy z Ukrainy w wielu większych i mniejszych przedsiębiorstwach, coraz częściej pojawiają się tam również pracownicy z Białorusi, Filipin, Nepalu czy Wietnamu.

Szukasz pracowników ze wschodu? Odwiedź: https://bisar.pl/leasing-pracownikow-z-ukrainy/

Pracownicy ze Wschodu na wagę złota

Sytuacja, która utrzymuje się na polskim rynku pracy od dłuższego czasu sprawiła, że pracownicy ze Wschodu stali się bardzo istotnym elementem naszej gospodarki. Popyt na pracowników z Ukrainy, a także na pracowników z Azji stale rośnie i tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w 2020 roku. W Polsce pilnie poszukiwani są nie tylko pracownicy produkcji i przetwórstwa, ale również pracownicy branży budowlanej i turystycznej. Stale brakuje ponadto kierowców ciężarówek, a także  pracowników magazynów. Warto zauważyć, że oprócz popytu na pracowników fizycznych, wzrasta również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i specjalistów – np. specjalistów IT i e-commerce.

Zobacz także: http://www.bestnews.pl/pracownicy-ze-wschodu-kiedys-i-dzis/

Do otwarcia niemieckich granic coraz bliżej

Otwarcie niemieckich granic na wykwalifikowanych pracowników spoza UE planowane jest na 1 stycznia 2020 roku. Zniesiony zostanie wówczas obowiązek testu rynku pracy, który wymagał wcześniejszego sprawdzenia, czy oferowane dla cudzoziemca stanowisko mogłoby zostać obsadzone obywatelem Niemiec. Data ta przyprawia o ciarki wielu polskich pracodawców, którzy zatrudniają aktualnie pracowników z Ukrainy, jednak są to obawy przesadzone. Co prawda diametralne różnice między zarobkami w Polsce a zarobkami w Europie Zachodniej mogą skusić część Ukraińców, którzy dotychczas pracowali w Polsce, jednak nie przewiduje się masowego ich odpływu do Niemiec, zwłaszcza ze względu na wymagania dodatkowe stawiane przez rząd Niemiecki. Pozostają ponadto również chętni do pracy w Polsce pracownicy z dalszych rejonów – w tym pracownicy z Filipin, pracownicy z Wietnamu czy pracownicy z Nepalu.

Grupa Bisar jest doskonale przygotowana na zmiany

Zmiany nie muszą oznaczać wyłącznie zmian na gorsze. Przykładem jest Grupa Bisar, która już od dłuższego czasu przygotowywała się do rozszerzenia działalności o rynki Europy Zachodniej. Polska ma doskonałe uwarunkowania geo-gospodarcze do pośredniczenia między Europą Wschodnią a Europą Zachodnią i to z wyraźnymi korzyściami dla polskich pracodawców. Pracownicy ze Wschodu to nie tylko ratunek dla polskiej gospodarki, ale również dla zachodnich rynków pracy. Międzynarodowa działalność Bisar możliwa jest dzięki wieloletniemu doświadczeniu i szerokim kontaktom w Europie Wschodniej i Azji. Ekspansja rynków zachodnich przyniesie również wiele korzyści polskim przedsiębiorcom. Przede wszystkim będą to jeszcze skuteczniejsze modele rekrutacji i współpracy z pracodawcami, a także jeszcze większa baza kontaktów, dzięki której znalezienie pracownika idealnego będzie jeszcze łatwiejsze.