Nowoczesne oglądanie seriali

Czasy, kiedy z wypiekami na twarzy pół kraju czekało na emisję kolejnego odcinka ulubionego serialu minęły bezpowrotnie. Tradycyjna telewizja z coraz większą siłą jest wypierana przez stosunkowo nowy twór – platformy streamingowe. Trend nadciągnął do Polski z zachodu, gdzie oglądanie filmów czy seriali stało się podstawową rozrywką masową. Fenomen seriali dotknął również i naszej rodzimej widowni, która coraz częściej wykupuje subskrypcje na najpopularniejszych platformach VOD.

Telewizja tradycyjna i nośniki multimedialne

Wiele młodych osób nie wyobraża sobie życia bez internetu. I seriali. Oglądanie kolejnych przygód ulubionych bohaterów stałą się jednym z najbardziej powszechnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Jednak zdecydowana większość osób w przedziale wiekowym 18-40 odpowie, że oglądanie tradycyjnej telewizji nie przynosi już satysfakcji. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja odnośnie płyt DVD czy Blu-Ray, które w dzisiejszych czasach są jednak domeną kolekcjonerów i oddanych fanów kinematografii aniżeli przeciętnych widzów, którzy pragną obejrzeć coś „na raz”. Większość z nas ma swoje ulubione filmy czy seriale, do których z rozrzewnieniem wraca po kilku latach, jednak dzięki nowej modzie na platformy streamingowe i to jest możliwe bez zagracania półek nośnikami DVD.

Jak się teraz ogląda seriale?

Choć zjawisko oglądania serialów i filmów w internecie istnieje już od długiego czasu, to jednak duża część użytkowników internetu robiła to nielegalnie. Dzisiaj problem bezprawnego oglądania seriali wydaje się zanikać dzięki platformom streamingowym, które szturmem podbijają polski rynek.

Netflix

Na czoło korespondencyjnej rywalizacji bez wątpienia wysuwa się Netflix, który jako jeden z pierwszych zaistniał na polskim podwórku. Na Netflixie można oglądać zarówno polskie, jak i produkcje zagraniczne. Na początku istnienia platformy posiadała ona zaledwie kilka własnych filmów i seriali oznaczonych jako Netflix Originals. Jednak wraz z rozwojem marki sytuacja uległa diametralnej zmianie. Obecnie Netflix jest jednym z największych producentów na świecie. W serwisie można obejrzeć takie hity serialowe jak Breaking Bad, House of Cards czy Narcos.

HBO GO

Kolejna platforma VOD, która doskonale radzi sobie na polskim rynku. Produkcje HBO od lat cieszą się niezwykłą popularnością, a co najważniejsze, uznaniem krytyków i widzów. Filmy i seriale sygnowane logiem HBO to często hity na skalę światową. Prawdziwym fenomenem była Gra o tron, której każdy odcinek oglądały setki milionów widzów. Na HBO GO można również „odpalić” takie klasyki jak Californication z charyzmatycznym Davidem Duchovnym, czy Rodzina Soprano.

Amazon Prime Video

Obok Netflixa i HBO GO, na kilka słów zasługuje również amerykańska platforma Amazon Prime Video, która na polskim rynku pojawiła się o wiele później niż dwie wcześniej wspomniane serwisy. Platformę można nazwać niszową, znaną jedynie prawdziwym fanom seriali. A jest to błąd, ponieważ za pośrednictwem APV można obejrzeć wiele wartościowych produkcji. Dzięki subskrypcji można zobaczyć m.in. American Gods czy The Grand Tour (następca legendarnego Top Gear).