Energia solarna w Polsce – montaż paneli słonecznych

0
965

Energia słoneczna jest jednym z alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii. Obok wody czy wiatru, energia słoneczna plasuje się w czołówce naturalnych źródeł energii elektrycznej. W Polsce coraz częściej można spotkać się z panelami słonecznymi w domach prywatnych, których mieszkańcy szukają oszczędności w darmowej, naturalnej energii pochodzącej ze słońca. Jednak instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych może wiązać się z dosyć wysokimi kosztami. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw panelom solarnym w domu prywatnym.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Wiele osób myli te dwa pojęcia, które często stosujemy wymiennie. Jednak istnieje istotna różnica między tymi dwoma konstrukcjami. Pierwsza z nich, czyli kolektory słoneczne, służą do gromadzenia energii słonecznej i przekształcają ją w energię cieplną. Najczęściej wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej w instalacjach domowych.

Z kolei ogniwa fotowoltaiczne są znacznie bardziej uniwersalnym źródłem energii, ponieważ przechwytywane promienie słoneczne są przekształcane w energię elektryczną. Ta może być wykorzystana na wiele sposobów, nie tylko jako ogrzewanie wody użytkowej.

Polski klimat a energia słoneczna

Polska leży w obszarze klimatu umiarkowanego, dlatego też nie należy do liderów na światowych potęp jeśli chodzi o energię solarną. Panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne największe korzyści przynoszą w okresie wiosenno-letnim, kiedy to nasłonecznienie pozwala na pokrycie części zapotrzebowania na energię elektryczną. Sprawa komplikuje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy promieni słonecznych jest jak na lekarstwo. Jednak to nie zraża wielu entuzjastów ekologicznych rozwiązań w domowym zaciszu.

Zalety instalacji solarnych

Redukcja rachunków za prąd

Montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych pozwala za znaczne zmniejszenie kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną. Choć instalacja paneli solarnych nie należy do najtańszych, po kilku latach użytkowania koszty inwestycji się zwracają. I to z nadwyżką.

Rozwiązanie proekologiczne

Obok energii pozyskiwanej z wiatru czy wody, energia słoneczna plasuje się w czołówce alternatywnych źródeł energii. Jest to dobra informacja dla miłośników rozwiązań przyjaznych dla środowiska, ponieważ nie generuje odpadków będących efektem ubocznym przetwarzania energii solarnej na elektryczną.

Samowystarczalność

Montaż konstrukcji solarnych są mogą zapewnić niezależność względem dostawców prądu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku nieprzewidzianych awarii czy przerw w dostawach prądu. Posiadaczy paneli solarnych nie dotyczą również zmiany w wysokości opłat za energię elektryczną.

Wady instalacji solarnych

Niewystarczalna ilość energii słonecznej

Polska nie należy do krajów, gdzie przez 300 dni w roku słońce daje się we znaki. Często energia słoneczna przetwarzana w konstrukcjach solarnych nie wystarcza do zaspokojenia wszystkich potrzeb budynku mieszkalnego. Najgorsza sytuacja dotyczy okresu zimowego, kiedy to ilość promieniowania słonecznego spada do minimum.

Panele ze związków toksycznych

Produkcja paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych opiera się na związkach toksycznych, które niezbędne są do tworzenia konstrukcji. Jednak w porównaniu do szkód, jakie powodują tradycyjne elektrownie węglowe jest to szkoda nieporównywalnie mniejsza.

Instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych powinna być dokładnie przemyślana. Koszt montażu konstrukcji jak na polskie standardy jest stosunkowo wysoki – od 15 do 20 tys. zł, a korzyści płynące z inwestycji mogą nie być w odpowiednim stopniu zadowalające