Czy telefon komórkowy szkodzi zdrowiu?

0
1609

Niemal każdy Polak posiada jeden telefon komórkowy. Wielu z nas posiada dwa przenośne odbiorniki służące zarówno do rozmów prywatnych, jak i do celów czysto biznesowych. Coraz częściej zadajemy sobie jednak pytanie, czy nieustanne korzystanie ze smartfonów przyczynia się do problemów ze zdrowiem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu promieniowania magnetycznego wytwarzanego przez telefony komórkowe.

Co stoi za promieniowaniem telefonów komórkowych?

 

 

Każdy smartfon wytwarza pola magnetyczne, które niezbędne są do komunikowania się i łączenia z siecią. Za promieniowanie telefonów w dużej mierze odpowiadają fale radiowe powszechnie wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do sieci GSM czy dobrze znanego WiFi. Żaden telefon komórkowy nie może obejść się bez anteny i nadajnika. Bez nich komunikowanie się za pomocą przenośnego urządzenia nie miałoby prawa bytu.

Jak promieniowanie wytwarzane przez telefony wpływają na nasze zdrowie?

Żadne z przeprowadzonych dotąd badań nie może jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć szkodliwości telefonów komórkowych względem zdrowia człowieka. Promieniowanie, które wytwarzane jest przez fale radiowe nie posiada właściwości jonizujących. Co to znaczy? Promieniowanie jonizujące w zależności od natężenia powoduje rozpad cząsteczek materii. Fale radiowe nie powodują zniszczenia struktur materii.

 

 

Dla porównania, promieniowanie wytwarzane podczas prześwietlenia rentgenowskiego posiada właściwości jonizujące. Przyjmowanie przez organizm cząsteczek gamma powoduje problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, ale tylko pod warunkiem zbyt częstej ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie.

Czy da się żyć bez promieniowania?

Nie. Planeta ziemska nie może obejść się bez oddziaływania pierwiastków radioaktywnych, które są niezbędne do przeprowadzania pewnych procesów. Dzięki rozpadowi izotopów pierwiastków radioaktywnych możliwe jest tak urozmaicone życie na ziemi. Każdy z nas każdego dnia przyjmuje określoną dawkę promieniowania jonizującego, jednak nie jest ona w żaden sposób odczuwalna. Skąd atomy pierwiastków promieniotwórczych w przyrodzie? Ze skorupy ziemskiej, z mórz i oceanów, a część z nich dociera do ziemskiej atmosfery wraz z pyłem kosmicznym.

 

 

Życie bez telefonów komórkowych?

Czy w obecnych czasach można sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego świata bez telefonii komórkowej? Większość z nas na co dzień wykorzystuje smartfony nie tylko to wykonywania połączeń telefonicznych czy pisania wiadomości tekstowych. Nowoczesne telefony to również korzystanie z internetu, oglądanie filmów i seriali, a także kompaktowy aparat fotograficzny.

 

 

Pozbycie się telefonu komórkowego wytwarzającego promieniowanie nie uchroni nas przed jego działaniem. Dużo bardziej szkodliwe jest promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do powierzchni Ziemi w wyniku działania promieni słonecznych. Podobnie jak fale radiowe, promieniowanie UV jest niewidoczne dla oka, jednak posiada dużo bardziej zgubne właściwości od promieniowania wytwarzanego przez smartfony.

Czy trzeba odstawić telefon komórkowy?

Telefony komórkowe nie wykazują właściwości, które świadczyłyby o jego szkodliwym wpływie na ludzki organizm. Jednak co za dużo to niezdrowo. Smartfon może i nie wywołuje zachorować, lecz niejednokrotnie jest przyczyną uzależnienia, jak również problemów ze wzrokiem. Samo promieniowanie nie powoduje uszczerbku na zdrowie, jednak wielogodzinne wpatrywanie się w ekran może powodować nieodwracalne zmiany w narzędziu wzroku.